Naše Česko

Studie: Ptáci na jaře už nezpívají jako dřív. Vědci zjistili, proč to tak je

Zvuky přírody a mezi nimi zejména ptačí zpěv hrají zásadní roli v tom, jak se tvoří a udržuje vztah člověka k přírodě. Nová studie ukazuje, že zvuky jarní přírody se mění: ranní koncerty ptáků v Severní Americe i v Evropě jsou tišší a méně různorodé. Podle vědců jedním z důvodů může být to, že lidé ztrácí kontakt s přírodou.

Mezinárodní tým vědců, v němž byli i odborníci z Česka, vyvinul novou metodu pro rekonstrukci hlasů ptáků v jarní krajině na více než 200 000 lokalitách v Evropě a Severní Americe za posledních 25 let. Tato metoda kombinuje údaje z dlouhodobého sčítání ptáků s nahrávkami hlasů ve volné přírodě.

Podle vedoucího týmu Simona Butlera ptačí zpěv hraje významnou roli v tom, jak se utváří vztah člověka k přírodě. Výrazný úbytek ptačích populací a změny v rozšíření druhů vlivem nejen změny klimatu však pravděpodobně vedou k tomu, že se akustické vlastnosti našeho přírodního okolí mění. 

Související obsah

K rekonstrukci historických ptačích hlasů v krajině vědci využili data ze severoamerického hnízdního sčítání ptáků a Evropského monitoringu běžných druhů ptáků. Vedle toho použili nahrávky hlasů ptáků z online databáze.

"Zjistili jsme, že akustická rozmanitost a intenzita zpěvu v krajině klesá a tento pokles je způsoben změnami v ptačích společenstvech. Výsledky naznačují, že jarní ptačí sbor se stává tišším a méně pestrým," uvedl Butler jeden ze závěrů studie. 

Související obsah

​Podle něj je lidský kontakt s přírodou stále chudší, což může mít dalekosáhlé důsledky pro lidské zdraví a kvalitu života. "Jelikož lidé ptáky na jaře vnímají spíše sluchem než zrakem, snížení kvality jarních ptačích hlasů je pravděpodobně právě tím mechanismem, jak si veřejnost všímá dlouhodobého úbytku ptačích populací," dodává vědec.

"Zjistili jsme, že na lokalitách, kde ptáci ubyli nejvíce nebo se nejvíce snížila druhová pestrost jejich společenstva, došlo také k největšímu úbytku akustické rozmanitosti a intenzity," doplnila Catriona Morrisonová, post-doktorandka z Východoanglické univerzity.

Petr Voříšek, jeden ze spoluautorů studie z České společnosti ornitologické, k tomu doplňuje: "Výzkum potvrzuje zkušenost mnoha ornitologů, že ptáci na jaře už nezpívají tak jako dříve. Není to tedy jen nostalgická vzpomínka na idylickou minulost, ale skutečnost, kterou je třeba brát vážně."

Podle Morrisonové za to může to, že lidé ztrácí kontakt s přírodou. "Čím méně jsme v kontaktu s přírodou, která nás obklopuje, tím méně se zajímáme o to, co se s přírodou děje. Podobné studie mohou přispět k tomu, abychom si úbytku přírody kolem nás více všímali a uvědomovali si její důležitost pro kvalitu lidského života," myslí si.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Barbados se stal republikou

Karibský ostrovní stát Barbados v pondělí večer zpřetrhal staleté vazby na britskou monarchii a stal se republikou. Hlavou státu už nebude královna Alžběta II., ale nová prezidentka Sandra Masonová. Barbados, známý svými idylickými plážemi, láskou ke kriketu a rodištěm zpěvačky Rihanny, získal v roce 1966 nezávislost na Británii.

Krátká zpráva

Prokurátoři žádají přezkoumání případu Billa Cosbyho

Prokurátoři prostřednictvím petice požádali Nejvyšší soud USA o přezkoumání rozhodnutí, které zrušilo odsouzení Billa Cosbyho za sexuální napadení. Cosby strávil téměř tři roky ve vězení za braní drog a sexuální obtěžování. Podle petice může rozhodnutí o zrušení jeho odsouzení nastolit nebezpečný právní precedens.

Píše se na Deník.cz