Zahraničí

Vrcholky Alp pokrývají nanoplasty. Pochází z řady evropských měst

Vrcholky Alp pokrývají nanoplasty. Pochází z řady evropských měst
Zdroj: Profimedia/ AFP PHOTO / Kajetan Deja / Alfred-Wegener-Institut, Helmhol

Na vrcholcích Alp vědci objevili nanoplasty. Podle nich však jejich výskyt v dané oblasti není původní. Experti dospěli k závěru, že velmi malé plastové částice tam musely přinést větry z Frankfurtu, Paříže nebo dokonce i Londýna.

Vědci z univerzity v Utrechtu narazili na plastové částečky na vrcholcích hor náhodou. Původně tam totiž hledali organické částice ve vzorcích sněhu a ledu. Ty nechali vypařit a poté analýzou páry určovali jejich obsah.

"Naše metoda je trochu jako mechanický nos. A nečekaně to zaznamenalo hořící plasty v našich vzorcích sněhu," vysvětlil vedoucí výzkumu Dušan Materić. Odborníci ve vzorcích analyzovali několik druhů plastů. Většinou se jednalo o polypropylen (PP) a polyethylentereftalát (PET).

Související obsah

Experti díky analýze zjistili, že ve sněhu byly drobounké částice plastů o velikosti 200 nanometrů, což je asi jedna setina šířky lidského vlasu. "Vzhledem k tomu, že vysoké Alpy jsou velmi odlehlou a nedotčenou oblastí, byli jsme rozhodně šokování a překvapeni, když jsme tam našli tak vysokou koncentraci nanoplastů," doplnil Materić.

Vědci poté začali zjišťovat, jak se nanoplasty do těchto míst vůbec dostaly. Vycházeli z předpokladu, že nejsou původní. Podle odborníků do Alp nanoplasty dostal vítr, který vál z Německa, Nizozemska, Paříže, nebo dokonce i Londýna.

"Pokročilé modely podpořily myšlenku, že nanoplasty jsou skutečně přepravovány vzduchem z těchto městských částí," uzavřel Materić. Odborníci však upozornili, že právě toto zjištění je "alarmující". Poukazuje totiž na fakt, že znečištění se šíří z velkých městských oblastí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz