Domácí

Kdo povede jednotlivá ministerstva? Tato jména pronikla na veřejnost

Rozdělení ministerstev v koalici Pirátů a Starostů je v tuto chvíli už jasné. Starostům připadnou resorty vnitra, školství, průmyslu a obchodu a také nový ministr pro evropské záležitosti. Piráti by měli obsadit ministerstvo pro místní rozvoj, zahraničí a také pozici ministra pro legislativu. Mezi kandidáty na jednotlivé posty se objevují ale i méně známá jména.

Na ministerstvo průmyslu by měl usednout místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik (PirSTAN). V roce 2002 začínal jako zastupitel obce Dolní Břežany a od roku 2012 působí jako zastupitel Středočeského kraje.

"Nevím, jaký má pan Michalik vztah k průmyslu, ale doufejme, že dobrý a přechod z komunální politiky do těch vyšších pater zvládne dobře," prohlásil bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Ministrem pro evropské záležitosti by se mohl stát dlouholetý starosta obce Dolní Studénky a také zastupitel Olomouckého kraje Radim Sršeň (PirSTAN), který má rozsáhlé zkušenosti s Evropskou unií. "Měl jsem možnost být prezidentem Evropské asociace pro rozvoj venkova a dlouhodobě ve vedení této organizace," řekl Sršeň.

Související obsah

Resort kultury zřejmě obsadí Radovan Auer z TOP 09. Ten deset let působil v různých pozicích na filmovém festivalu v Karlových Varech. Ke kultuře má tedy poměrně blízko. "Je to politik, který se možná nějak osvědčil v TOP 09, ale na veřejnosti není příliš známý. Myslím si, že je to škoda, protože ministerstvo kultury je dlouhodobě takový podceňovaný resort," upozornil politolog Jiří Pehe.

Ministerstvo životního prostředí by měl vést Tomáš Tesař (SPOLU) z TOP 09, který tam v letech 2010 až 2014 dělal náměstka.

Jedno z největších ministerstev, tedy ministerstvo práce a sociálních věcí, zřejmě povede dosavadní senátorka za KDU-ČSL Šárka Jelínková (SPOLU). "Já se sociální i rodinné politice věnuji celý svůj profesní život i před vstupem do politiky. Takže člověk má nasbírané zkušenosti z terénu a teď je už pět let sbírám i z pohledu legislativy v Senátu," uvedla.

Kdo bude ministrem pro vědu, výzkum a inovace, zatím stále není jasné.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz