Domácí

Peroutkově vnučce už míří omluva za Zemanův výrok, oznámilo ministerstvo

Peroutkově vnučce už míří omluva za Zemanův výrok, oznámilo ministerstvo
Zdroj: TN.cz/ferdinandperoutka.cz

Ministerstvo financí v pátek odeslalo omluvu vnučce Ferdinanda Peroutky za výrok prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu o uznávaném novináři tvrdila, že napsal článek "Hitler je gentleman", proti čemuž se Terezie Kaslová ohradila. Ministerstvo omluvu odeslalo v reakci na říjnové rozhodnutí soudu.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se dočká omluvy, o kterou žádala. Ministerstvo financí ji už odeslalo jménem místopředsedkyně vlády a šéfky resortu Aleny Schillerové (ANO).

Stalo se tak poté, co Nejvyšší soud v říjnu potvrdil rozsudek, podle kterého jí omluva za výrok prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil, že její dědeček napsal článek "Hitler je gentleman", náleží. Dovolání ministerstva soud odmítl.

"V pátek dne 5. listopadu 2021 odeslalo Ministerstvo financí paní Terezii Kaslové omluvu za žalované výroky prezidenta republiky. Na základě I. výroku rozsudku Městského soud v Praze dne 2. 7. 2020, je Česká republika - Ministerstvo financí povinna omluvit se žalobci písemně prostřednictvím doporučeného dopisu, a to ve znění výslovně uloženém v příslušném rozsudku," vysvětlil resort.

Související obsah

Tento dopis ministerstvo odeslalo:

Vážená paní Kaslová,

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi tento výrok: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman".

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: "Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno "Hitler je přece gentleman". Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem "Hitler je gentleman", případně článku pod názvem "Hitler je přece gentleman".

Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

S úctou

JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
místopředsedkyně vlády a ministryně financí

Spor se táhne roky

Spor kvůli Peroutkovi se táhne dlouhé roky. Nejprve soud nařídil Kanceláři prezidenta omluvu, odvolací soud následně verdikt zmírnil tím, že za některé věci se prezidentská kancelář omlouvat nemusela. Za výrok přisuzující Peroutkovi autorství článku Hitler je gentleman, ale ano.

Kancelář podala dovolání a v dané lhůtě se neomluvila, když jí exekutor napařil pokutu 100 tisíc korun za nerespektování verdiktu, požádala Nejvyšší soud o odklad, čemuž soud vyhověl. V květnu 2018 pak Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Případ se tak vrátil na začátek.

Terezie Kaslová od začátku tvrdila, že jí nezáleží na finančním odškodnění. Chtěla pouze slyšet omluvu z úst prezidenta Miloše Zemana. Nakonec ji ale zaslalo ministerstvo financí, které stát v tomto případě zastupuje.

Podívejte se na reportáž z února:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz