Koronavirus

Nová cestovatelská mapa: Zpřísní se návrat z Kypru či Madeiry

Nová cestovatelská mapa: Zpřísní se návrat z Kypru či Madeiry
Zdroj: Getty Images

Od pondělí 8. listopadu se opět mění cestovatelský semafor, který určuje, jaká budou pravidla návratu do České republiky z jednotlivých zemí. Nejvýznamnější změny nastanou u Švýcarska, Švédska, Kypru a San Marina, které se přesouvají z oranžové kategorie do červené. Pravidla návratu z těchto zemí tak budou přísnější.

Na základě vývoje epidemické situace ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od pondělí 8. listopadu se přesouvají San Marino, Kypr, Švýcarsko a Švédsko do červené kategorie a zpřísňuje se tak cestování z těchto zemí.

Kromě vyplněného příjezdového formuláře musí cestující před vstupem do ČR podstoupit PCR nebo antigenní test (neplatí při cestování individuální dopravou, např. autem). Po příjezdu se pak musí nechat opět otestovat, a to PCR testem 5. až 7. den od návratu.

Cestovatelská mapa s platností od 8. 11.

Zdroj: MZČR

​Do doby, než přijde negativní výsledek, musí všude mimo domov nosit respirátor. Výjimku z těchto pravidel (až na příjezdový formulář) mají lidé po očkování a prodělané nemoci, dále pak děti mladší 12 let, u kterých se nevyžaduje ani formulář.

​Tatáž pravidla platí i pro Belgii a Rakousko, které se nově přesouvají z červené do tmavě červené kategorie. Pro obě skupiny zemí ale platí stejné restrikce, takže pro cestující se nic nemění.

Oranžová kategorie se od pondělí rozroste o Itálii a Madeiru. Podmínky návratu zahrnují vyplnění příjezdového formuláře a negativní antigenní či PCR test, který stačí pouze jeden, a to buď před příjezdem, anebo nejpozději pět dní po něm. Výjimky jsou stejné jako u červené a tmavě červené kategorie.

Související obsah

​Obě země byly doposud v zelené kategorii, u které platí stejná pravidla jako v oranžové, takže i v tomto případě se pro cestující nic nemění. Totéž platí i pro Baleárské ostrovy, které se naopak z oranžové skupiny zemí přesunou do zelené.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pátek na twitteru zároveň oznámil, že Německo zatím nebude zpřísňovat opatření vůči Česku. "Naši němečtí partneři potvrdili, že Česká republika prozatím nebude dána na seznam vysoce rizikových zemí. Tedy na podmínkách cestování do Německa se příští týden nic nemění," napsal.

Na epidemickou situaci v Německu se můžete podívat v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz