Zahraničí

Zaměstnanci v Portugalsku slaví! Šéf je nesmí rušit mimo pracovní dobu. ANKETA

Zaměstnanci v Portugalsku slaví! Šéf je nesmí rušit mimo pracovní dobu. ANKETA
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

V Portugalsku budou mít zaměstnavatelé zakázáno kontaktovat své zaměstnance po skončení jejich pracovní doby. Revoluční změnu schválil tamní parlament v rámci nového zákoníku práce, který zaměstnavatelům také ukládá povinnost přispívat zaměstnancům na výdaje spojené s prací z domova.

Nový zákoník práce portugalští zákonodárci odhlasovali minulý týden. Ten mimo jiné ukládá zaměstnavatelům povinnost ctít dobu odpočinku u svých zaměstnanců. Mimo pracovní dobu je tak nesmí žádným způsobem kontaktovat, v opačném případě jim hrozí pokuta.

Zákon samozřejmě počítá s výjimkami, kdy je možné tento zákaz obejít. Zaměstnavatel se v takovém případě může odvolávat na "vyšší moc". Jak informuje portugalský deník Publico, nové pravidlo se bude vztahovat obecně na všechny zaměstnance.

Zákon stanovuje, že "zaměstnanec má právo mimo pracovní dobu se odpojit od všech komunikačních kanálů či nereagovat na žádosti o kontakt ze strany zaměstnavatele". To znamená, že pracovník má možnost si ve svém volnu vypnout například mobil anebo odmítnout hovor, pokud mu volá šéf. Zároveň za to nesmí být v práci nijak znevýhodněn, nebo dokonce potrestán.

Nový zákoník práce obsahuje i řadu změn týkajících se práce z domova. Portugalští zákonodárci tak reagují na situaci kolem pandemie koronaviru, kdy mnoho zaměstnanců pracuje "na dálku".

Související obsah

​Firmy budou muset přispívat na výdaje, které pracovníkům vznikly při práci z domova. To se týká například účtů za elektřinu či plyn nebo internetu.

Novinkou je také právo rodičů dětí mladších osmi let nastoupit na home office, aniž by si to předem domluvili se zaměstnavatelem. Zaměstnavatelé jsou také povinni zabránit tomu, aby se jejich pracovníci doma cítili osaměle. Podle zákona jim musí osobní kontakt s nadřízenými či ostatními kolegy zajistit alespoň jednou za dva měsíce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz