Udržitelnost

Zelená otočka Kremlu. Rusko chce být do roku 2060 uhlíkově neutrální

Rusko se zavázalo, že se do roku 2060 stane uhlíkově neutrální. Ruský prezident Putin tak nečekaně otočil ve svém názoru na změnu klimatu. Dopady globálního oteplování si v posledních letech uvědomuje také stále více Rusů.

Lesní požáry, mohutné odlesňování a tání permafrostu. Nepříjemné změny jsou pro Rusy v posledních letech zřetelnější než kdy dřív. A z Kremlu přišla zelená otočka, na kterou by si ještě před nedávnem nikdo nevsadil.

"Rusko bude usilovat o vybudování uhlíkově neutrální ekonomiky, a to nejpozději do roku 2060. Spoléháme mimo jiné na jedinečný zdroj lesních ekosystémů, které máme k dispozici, a jejich schopnost pohlcovat oxid uhličitý a produkovat kyslík. Koneckonců, vždyť naše země představuje asi 20 procent světové lesní půdy," uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Ačkoliv Putin jako jeden z mála světových lídrů minulý týden nedorazil na klimatický summit do Glasgow, stává se klima jedním z jeho hlavních politických témat. Podpisem deklarace třeba přislíbil zachovat a chránit ruské lesy.

Související obsah

​"Během posledních několika let snižují lesní požáry absorpční kapacitu oxidu uhličitého, která může v některých letech klesnout dokonce až na nulu," upozornil Sergej Bartalajev, expert na ohrožené ekosystémy.

Podle odborníků ale Kremlu nejde tolik o dobro planety jako spíš o budoucnost ekonomiky. Ze všech států na světě by totiž právě Rusko mohlo nejvíce pocítit novou uhlíkovou daň. Ruští politici si navíc uvědomují, že Západ se stále usilovněji snaží odpoutat od energie z fosilních zdrojů. Prodej ruského plynu a ropy tak může být v ohrožení.

Podle prognostiků se Rusko obává, že přijde o postoj energetického giganta a začne se tak soustředit na ekologickou výrobu vodíku a atomu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz