Domácí

Po dvou letech Češi slaví sv. Martina. Na náměstích se otevřely první láhve vína

Ve čtvrtek dopoledne se na mnoha náměstích otevřely první láhve letošního svatomartinského vína. Ty se každoročně otevírají 11. listopadu jedenáct minut po jedenácté hodině. Oslava svátku svatého Martina se do ulic vrátila po dvou letech. Loni ji zhatila špatná epidemická situace.

Svatý Martin po roční pauze dorazil na mnohá náměstí. Třeba v Uherském Hradišti ho čekaly stovky lidí. Hned po požehnání se začaly otevírat první láhve letošních svatomartinských vín.

Poměrně deštivé léto ale zpozdilo zrání hroznů, vinaři tak měli na výrobu svatomartinských vín kratší dobu než v minulých teplejších letech. Přesto na pultech prodejen a vinoték bude lahví nejvíc v historii, a to přes 2,3 milionu.

Související obsah

​Linky v mnoha vinařstvích tak jely na plné obrátky ještě ve čtvrtek ráno. Češi si totiž tato vína oblíbili. "Povedlo se vytlačit beaujolais z našeho trhu a nahradit ho naším svatomartinským, Češi jsou na to už zvyklí, už na to čekají," vysvětluje vinař Ctirad Králík.

Jedním dechem ale vinaři dodávají, že svatomartinská vína berou Češi jako krátkodobou záležitost. Po pár týdnech zájem každoročně opadne. Značku Svatomartinské víno má letos 328 vín od 80 výrobců. Jsou mezi nimi bílá, červená i růžová, všechna ale musejí být suchá.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz