Domácí

Špatné užívání antibiotik vás může stát zdraví. Přečtěte si, jak se tomu vyhnout

Špatné užívání antibiotik vás může stát zdraví. Přečtěte si, jak se tomu vyhnout
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Antibiotika jsou běžně předepisovaným léčivem. Pokud však nejsou užívána správně, jejich účinnost se snižuje, v některých případech může i uškodit. Přečtěte si, co radí lékárníci.

Antibiotika jsou léky zcela zásadní pro léčbu bakteriálních onemocnění. Jedná se o léčivo vydávané na předpis, které má striktní pravidla užívání. Na toto upozorňují lékárníci už při výdeji. Pokud ale pacient pravidla nedodržuje, účinnost antibiotik se vytrácí a nastávají jiné zdravotní problémy.

Proto si pacient antibiotika nemůže ordinoval sám, nebo si je koupit do zásoby. "Všechny tyto situace mohou vést k nebezpečí rozvoje antibiotické rezistence, kvůli které se při nesprávném užívání antibiotik a nedostatečnému vývoji nových léků infekce mohou stát pro budoucí generace nevyléčitelnými," objasnil prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs.

Zásadním pravidlem pro užívání antibiotik je dodržování časových intervalů. Ty by vám měl sdělit lékárník či lékař, stejně tak jako dobu užívání. Není vhodné, abyste v případě zlepšení antibiotika vysadili před uplynutím této stanovené doby.

Související obsah

Antibiotika pro děti

U dětí je třeba s antibiotiky zacházet ještě opatrněji. Dětský organismus totiž reaguje na jejich podávání mnohem citlivěji než dospělý. Právě u dětí může mít špatné užívání antibiotik dlouhodobé následky.

"Pro optimální účinek antibiotika určeného dětskému pacientovi je velmi důležité respektování způsobu podání s ohledem na podávání v pravidelných intervalech (po 6, 8, 12 nebo 24 hodinách), dostatečný pitný a klidový režim, uchovávání antibiotické suspenze v lednici (pokud je to vyžadováno), protřepání suspenze před každým použitím," vysvětlil viceprezident ČLnK Martin Kopecký.

​"Pokud se bakteriální infekce neléčí a pacienti například užívání antibiotik odmítají, tak jednou z možných závažných komplikací takového nezodpovědného jednání může být i revmatická horečka, která může způsobit vážné poškození srdce a kloubů," varoval Krebs.

Podívejte se na únorovou reportáž TV Nova o hrozbě bakterií odolných vůči antibiotikům:

Emma Fousková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz