Zajímavosti

Jubileum: Legendární zpěvačka Marie Rottrová slaví 80. narozeniny

Čas běží rychle a občas přináší zprávy, kterým se ani nechce věřit. Patří mezi ně i skutečnost, že zpěvačka Marie Rottrová slaví v sobotu své 80. narozeniny.

Marie Rottrová slaví jubileum. Přesto ale kvůli zdraví musela odložit oslavu svých 80. narozenin. Nakazila se koronavirem a musí zůstat v izolaci. Zpěvačka je naočkovaná a průběh nemoci má lehký, takže oslavu odkládá jen o 14 dní.

Párty ke kulatinám přitom vyhlížela už od léta. Manžel zpěvačky, který jí se synem oslavu připravoval, musel obvolat všechny hosty a posunout velkolepý večírek na dobu, kdy se Rottrová uzdraví.

Zpěvačka proslula svými hity Lásko, Lásko voníš deštěm nebo Zřejmě letos nikde nejsou kytky. Na hudební scéně se pohybuje už od mládí. Často se jí říká první dáma českého soulu, věnovala se i rockovým baladám nebo šansonu. 

Související obsah

​Vzestup české legendy

​Marie Rottrová se narodila v roce 1941 v Ostravě. Už po gymnáziu měla jasný cíl věnovat se zpěvu. Předurčovaly ji k tomu rodinné geny i fakt, že měla průpravu ze sboru svého tatínka. V roce 1960 se poprvé Rottrová objevila v televizi, kde v soutěžním pořadu Poprvé před kamerou reprezentovala Ostravu a vyhrála. 

Tři roky pak zpívala v kulturním domě v Porubě se skupinou Majestic, kde se potkala se svým manželem Vlastimilem Kučajem. U Majesticu ji nahradila Věra Špinarová, se kterou Marii pojilo velké přátelství.

První manželství nedopadlo šťastně, Rottrová se totiž zamilovala do charismatického trumpetisty Richarda Kovalčíka. Zatímco Marie se rozvedla, Richard to už nestihl, protože vážně onemocněl a v 37 letech zemřel. Brzy odešel i tatínek Rottrové a pro zpěvačku přišel trpký konec 70. let.

Pomohla jí hudba

Bylo to zpívání, díky kterému se vrátila do života. Všechny rány ještě více umocnily její osobitý projev. První písně vycházely od roku 1968 na singlech a později na LP desce, kde Marie zpívala s Petrem Němcem skladbu Opatruj svých sedmnáct. S Němcem získali i cenu publika na Bratislavské lyře. Vystupují spolu dodnes.

Související obsah

​​Z původní tvorby byly velmi úspěšné skladby Jaroslava Wykrenta Lásko a Řeka lásky. Přitom tu druhou skládal Jaroslav v šatně pro sebe, Marie ho musela přemluvit, aby spolu píseň udělali. Tehdy bylo běžné vylepšit repertoár převzatými písničkami a Marie bodovala třeba těmi z repertoáru polské hvězdy Maryly Rodowiczové Kůň bílý a Markétka.

Úspěch měly i převzaté písně Máma a To mám tak ráda. Ta se stala titulní písní české psychologické detektivky Kam nikdo nesmí. Píseň Marie Rottové Já se znám si zase pobrukovali návštěvnici filmu Léto s kovbojem. 

80. léta

V osmdesátých letech Marie díky aranžérovi, pianistovi, skladateli Vladimíru Figarovi oblékla své písně do moderního kabátu, ale určité pořádky se zachovaly. Tam, kde by se melodická linka řešila kombinací syntezátorů, Figar naaranžoval zvuk trubky. Snad jako vzpomínku na Richarda Kovalčíka.

​​​Největšími hity byly písně Měli jsme se potkat dřív a Zřejmě letos nikde nejsou kytky, ke které si Marie napsala hudbu sama. Výrazný byl v té době také pravidelný televizní pořad Divadélko pod věží, ve kterém vznikla i řada zajímavých duetů. Právě duetům byla věnována deska Marie a spol. z roku 1987, kde je i píseň Najednou s Karlem Gottem či šlágr S tím bláznem si nic nezačínej, kde byl jejím partnerem Pavel Bobek.

V druhé polovině 80. let se vdala za obchodníka s hudebními nástroji a odešla za ním do německého Stuttgartu. Do Česka se vrátila až po listopadu 1989. 

Šťastná léta

Před pěti lety se Marie potřetí vdala za Milana Říhu. Milan patřil vždy k jejím obdivovatelům, a tak si svou manželku náležitě hýčká. Marie tak pravděpodobně prožívá nejkrásnější část svého soukromého života, k čemuž přispívají i synové s rodinami. Letos je to také přesně 50 let, co v anketě Zlatý slavík získala toho bronzového.

Podívejte se na reportáž o tom, jak bydlí Marie Rottrová:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz