Koronavirus

Soud poučoval ministerstvo: Toto jsou případy, kdy lze přijmout plošná opatření

Soud poučoval ministerstvo: Toto jsou případy, kdy lze přijmout plošná opatření
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

K problematice vydávání plošných opatření proti šíření koronaviru se vyjádřil Nejvyšší správní soud (NSS). Upozornil také na nedostatky pandemického zákona.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek potvrdil současnou praxi ohledně vydávání plošných mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví.

"Mimořádné opatření při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku podle zákona o ochraně veřejného zdraví lze tedy vydat pouze tehdy, je-li jeho cílem zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními osobami. Není-li ohniskem nákazy celá Česká republika, nelze bez dalšího předpokládat, že osobou podezřelou z nákazy je každý," vyjasnil soud.

Rozšířený senát soudu uvedl příklady, kdy ministerstvo může přijímat mimořádná plošná opatření s celostátním dopadem. "Mohlo by tomu být například v (hypotetické) situaci, kdy nelze jednoduchým způsobem, například testem, určit nositele viru, který se razantně šíří, například v důsledku nové mutace viru, anebo v situaci masivního a nekontrolovatelného šíření nebezpečného viru napříč republikou,“ vysvětlil soudce NSS Zdeněk Kühn.

Související obsah

​Podle Kühna by bylo nasazení mimořádných celostátních opatření na místě i v případě, že "ohniskem nákazy sice není celé území státu, avšak s ohledem na pohyb osob přes hranice krajů, počet, velikost a rozmístění ohnisek na území státu, případně další relevantní skutečnosti, nemusí být regionální opatření dostatečně účinná. Typickým příkladem mohou být určitá omezení skupin osob, které se v rozhodnou dobu pohybovaly ve vymezeném ohnisku nákazy, v době účinnosti opatření se však již mohou nacházet kdekoli na území České republiky a je nezbytné, aby je přijatá opatření 'dostihla' i zde.“

Podle soudu jsou problémy již v nynější úpravě pandemického zákona, zatím se ale nic nezměnilo. "Rozšířený senát zdůraznil, že nijak nebagatelizuje nebezpečí spojená s nemocí covid-19. Ani to však nedovoluje soudu 'zavřít oči' před tím, jak stávající zákonná úprava vypadá. Soudy musí chránit základní pravidla dělby moci a právního státu a nesmí přepisovat jasné zákonné normy ve prospěch nějakého 'vyššího dobra'," uzavřel rozšířený senát.

Na problémy s častým rušením pandemických opatření kvůli nedostatečnému odůvodnění upozornil také právník Lukáš Kraus ze sdružení Frank Bold, který se podílel na přípravě pandemického zákona. "Soudu to umožnil pandemický zákon, do kterého Rekonstrukce státu ve spolupráci s opozicí prosadila soudní přezkum. Pokud nyní vláda znovu zavádí přísná opatření, musí si na jejich odůvodnění a jejich zákonném základě dát opravdu záležet, jinak je soudy mohou zase začít jedno po druhém rušit, a to rozhodně neposílí důvěru veřejnosti v promyšlenost kroků vlády," řekl.

Kompletní usnesení NSS si můžete přečíst zde:

Usnesení Nejvyššího správního soudu

Typ souboru: pdf Velikost: 279.64 kB

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz