Domácí

Zemřel Václav Zelenka, přeživší lidické dítě a dlouholetý starosta Lidic

Zemřel Václav Zelenka, přeživší lidické dítě a dlouholetý starosta Lidic
Zdroj: Památník Lidice/Martin Homola

Někdejší starosta Lidic Václav Zelenka v sobotu ráno zemřel ve věku 83 let. Patřil k dětem, které přežily vyhlazení Lidic nacisty 10. června 1942. Po smrti Zelenky žije ještě 9 přeživších lidických dětí a poslední lidická žena. Informoval o tom Památník Lidice.

Václav Zelenka přišel na svět 9. září 1938 v Kladně. "Byl to skvělý muž, který pomáhal šířit odkaz lidické tragédie mezi děti i širokou veřejnost," uvedla za Památník Lidice Jana Chourová Plachá, která o jeho smrti informovala na webu instituce.

Po Zelenkově smrti už žije jen deset pamětníků vyhlazení Lidic. "Po úmrtí pana Zelenky žije 9 přeživších dětí a poslední přeživší lidická žena, paní Skleničková," napsala redakci TN.cz za Památník Lidice Tamara Hegerová. Jaroslavě Skleničkové bylo letos 95 let.

Zelenkova rodina bydlela v Lidicích v domku č.p. 87. Otce Zelenky nacisté zavraždili 10. června 1942 u Horákova statku, matka Žofie přežila koncentrační tábor Ravensbrück. 

Související obsah

V ten samý den, kdy byl Zelenkův otec zavražděn, malého Václava nacisté vybrali k poněmčení. Spolu s ním i Hanu Špotovou a Dagmar Veselou. Tehdy mu byly necelé čtyři roky. Další tři roky pobýval v dětských domovech, až byl následně předán do Wagnerovy rodiny v Lohse v Německu, kde žil pod jménem Rolf Wagner.

Se svou matkou se setkal až v květnu 1947 a po vybudování nových Lidic se tam společně přestěhovali. V letech 1999 až 2006 byl Zelenka starostou Lidic a žil tam až do konce svého života. Měl manželku a tři syny. 

Související obsah

Vojáci vyhladili Lidice 10. června 1942 na rozkaz říšského protektora Karla Hermanna Franka poté, co byl v květnu toho samého roku spáchán v Praze atentát na Reinharda Heydricha, jednoho z nejvyšších představitelů tehdejšího Německa.

Při této odplatě nacisté zastřelili 173 lidických mužů. Ženy a většina dětí putovaly do koncentračních táborů. Dalších 26 obyvatel Lidic nacisté zastřelili 16. června v Praze-Kobylisích.

Koncentrační tábory nepřežilo 53 lidických žen, v plynovém autě bylo udušeno 82 lidických dětí. Celkově ze zhruba 500 obyvatel přežilo druhou světovou válku 160 z nich. Po jejím konci se vrátilo 143 žen a po usilovném pátrání i 17 dětí. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz