Zahraničí

U polsko-běloruské hranice se situace nelepší. Vzrůstají obavy z konfliktu

Polsko, Litva a Lotyšsko zvažují aktivaci článku 4 smlouvy o NATO kvůli situaci na hranici s Běloruskem. Ten umožňuje požádat partnery o pomoc, pokud je ohrožena bezpečnost jednoho ze států. Také v neděli v noci se do Polska pokusily dostat desítky migrantů. Padesáti se to podle úřadů povedlo.

Migrantům se v pohraničí snaží pomáhat dobrovolníci. "Dřív jsme bojovali za to, aby děti nebyli zavírané v uprchlických centrech, protože to jsou v podstatě vězení. A žádné dítě by nemělo být ve vězení. A teď se modlíme, aby je zavřeli aspoň tam. Už týdny nemůžu spát, pořád na ty lidi myslím," řekla k situaci migrantů dobrovolnice Jaga.

Související obsah

Dobrovolníky kromě strádání migrantů děsí i možnost konfliktu. "Díval jsem se na nebe bez mraků a najednou tam proletělo letadlo. O dva dny později jsem zjistil, že to byl ruský bombardér. Připadalo mi to úplně nereálné, Nechci ani pomyslet na to, že bychom byli ve válce," promluvil o svých zážitcích dobrovolník Wojtek.

Strach z konfliktu, ale ještě větší strach z toho, že jen pár kilometrů od jejich domovů umírají lidé. Do polské pohraniční zóny se vydávají každý den stovky lidí s nabídkou pomoci.

Novináři na místě

Bělorusové tlačí migranty do Polska, to je ale odmítá vpustit. Jakým způsobem se na polské straně s uprchlíky zachází, je těžké zjistit, v pohraničních vesnicích humanitárním pracovníkům a novinářům stále hrozí zatčení.

"Dítě kašlalo krev, jenže bylo v té zakázané zóně, tak se k němu lékaři nedostali," popsala těžkou situaci v pohraničí dobrovolnice Jaga.

Podle rakouské novinářky Larissy Eckhardtové Polsko nechce, aby na místě byly kamery, které by zachytily, jak polští pohraničníci tlačí lidi zpátky. "Znamenalo by to totiž, že by se svět dozvěděl, že nerespektují mezinárodní právo," okomentovala Eckhardtová. 

Související obsah

Ještě před pár dny se dalo dostat i do několik set metrů vzdáleného hostince Sosna. Jenže, novináři se tam scházeli a polská policie se proto rozhodla zakázané pásmo ještě o něco posunout.

Aby se štáb televize Nova na místě něco dozvěděl, zkoušel alespoň zastavovat auta, která ze zóny přijíždějí. "Myslím si, že to vláda dělá dobře," řekl štábu jeden z obyvatelů pohraniční oblasti.

Informace pro migranty

Polsko bojuje za Unii proti migraci třeba i tím, že na zahraniční čísla mobilů v oblasti posílá esemesky. V nich mimo jiné varuje před požíváním pilulek od běloruských vojáků. Odkaz vede na oficiální vládní stránku.

Tam stojí informace pro migranty a jsou v několika různých jazycích. V arabštině, angličtině, ve francouzštině a v dalších jazycích a píše se tam mimo jiné to, že nelegální přechod hranic a ničení plotu může vést až k zatčení.

"Když narazí na polskou pohraniční stráž nebo policii, nejsou v bezpečí. Nikdy nevíte, co se stane. Jestli tentokrát vyslyší vaši žádost o azyl nebo vás zatlačí zpátky," řekla Natalia Gebertová, členka Grupa Granica.

Související obsah

"Byli jsme asi 7 kilometrů za hranicí, už jsem nemohl jít dál, nemohl jsem nést batoh, můj kamarád měl zlomenou nohu a přišel o oko," popsal cestu za hranice Thaer Rezk.

Podle polského ministra obrany využívá běloruský prezident migranty k útokům na Polsko. "Rád bych zdůraznil, že situace na hranicích je napjatá a stále se potýkáme s hybridními útoky. Migranty využívá režim Alexandra Lukašenka k útokům na Polsko, a tedy i na Evropskou unii," uvedl Mariusz Blaszczak.

Řada obyvatel pohraničí kroky polské vlády vítá. Bojí se i možné běloruské agrese. "Nevypadá to dobře. Je možné, že se tu bude válčit," okomentoval jeden z obyvatelů Sokolky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz