Naše Česko

Revoluce v boji s plýtváním jídlem. Řešení supermarketů uleví i vašim peněženkám

Revoluce v boji s plýtváním jídlem. Řešení supermarketů uleví i vašim peněženkám
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Zákazníci si můžou od pondělí v prodejnách Lidl zakoupit za symbolickou cenu bedýnky plné ovoce a zeleniny, které mají za cíl snížit plýtvání jídlem. K udržitelnosti směřují i ostatní obchodní řetězce.

Každý rok se po celém světě vyhodí přibližně 2,5 miliardy tun potravin. K řešení vážného problému mohou přispět i obchodní řetězce.

"Tímto novým projektem bychom rádi zákazníkům ukázali, že nad plýtváním potravinami přemýšlíme a snažíme minimalizovat odpad. V našich prodejnách už z podstaty zbývá určité množství zboží, které je dále neprodejné, i když je ve vysoké kvalitě," říká tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Často v obchodech zůstávají nepoškozené kusy, ale například s protrženým obalem. "To na kvalitu ovoce a zeleniny samozřejmě vliv nemá, rozhodli jsme se proto zkusit zákazníkům nabídnout koupi jiným způsobem," komentuje nový projekt bedýnek Myler.

Související obsah

Zákazníci si tak od pondělí mohou zakoupit ve všech prodejnách Lidl tříkilové bedýnky s ovocem a zeleninou za 25 korun. Ty jsou umístěné za pokladnami. "Mezi takto prodávaný sortiment budou patřit také květiny," doplňuje mluvčí Lidlu.

Takto bedýnky vypadají:

Zdroj: Lidl

​​Omezování plýtvání jídlem se vyplácí. "Spočítali jsme, že když půjdeme tímto směrem, zachráníme za rok více než 3 800 tun ovoce a zeleniny. Stejnou zprávu bychom bedýnkami rádi předali našim zákazníkům, aby se nad hospodařením s potravinami také zamýšleli, a pomohli tak aktuální situaci posunout tím správným směrem," uzavírá.

​​​Lidl ale není jediný řetězec, jenž se snaží bojovat proti plýtvání jídlem. Bedýnky s ovocem a zeleninou fungují už od letošního podzimu v supermarketech Penny. "Zákazníkům nabízíme dvoukilové bedýnky za 19 korun. Je v nich buď ovoce, nebo zelenina. Jedná se o kousky, které jsou z hlediska kvality zcela v pořádku, jen neodpovídají vizuálním očekáváním zákazníků, případně pocházejí z poškozených balení," zmínil tiskový mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

V Albertu oproti tomu už několik let funguje 30% sleva na zboží blížící se datu spotřeby. "Tuto slevu označujeme nálepkou "pomozte nám neplýtvat" a mezi zákazníky se těší veliké oblibě," říká tiskový mluvčí Albertu Jiří Mareček.​​

Strategie obchodníků se liší

Rohlík.cz má zase jinou strategii. "Zachraňujeme takzvanou ošklivou zeleninu, případně ošklivé ovoce, které například klasické obchody nechtějí, protože jednoduše nejsou "dost hezké", nejsou vzhledné, mají neobvyklý nebo netypický tvar či velikost," vysvětluje Denisa Morgensteinová, PR manažerka Rohlíku. Dále má Rohlík sekci Zachraň jídlo, kam spadají produkty s blížícím se datem spotřeby až s 85% slevou.

Související obsah

"Pokud se jídlo blíží datu spotřeby, prodáváme ho za sníženou cenu, abychom zabránili jeho plýtvání. Jídlo, které nemůžeme prodat, ale je vhodné pro lidskou spotřebu, darujeme potřebným prostřednictvím potravinových bank. Darujeme také potraviny jako krmivo pro zvířata, jedná se o potraviny, které nejsou vhodné k lidské spotřebě, ale zvířata je mohou bezpečně konzumovat," přibližuje tiskový mluvčí Tesco Václav Koukolíček.

"Potraviny s blížícím se datem spotřeby jsou zlevňovány, nejprve 25% slevou, poté 50% a zákazníci tyto potraviny rozeznají prostřednictvím samolepek nalepených na těchto produktech upozorňujících na problematiku neplýtvání a výši dané slevy," popisuje tisková mluvčí Billy Dana Bratánková.

"V Tescu se nám za čtyři roky podařilo snížit plýtvání potravinami o 71 %. Snižování plýtvání potravinami je zároveň cesta ke snížení emisí," podotýká Katarína Navrátilová, generální ředitelka Tesco v Česku. Supermarkety od začátku roku 2018 musí povinně spolupracovat s potravinovými bankami. Také většina z nich dává zbylé jídlo zoologickým zahradám. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz