Koronavirus

Vláda s covidem nic nedělá, kroutí hlavou experti. Čísla přitom stále rostou

Nad váhající vládou kroutí hlavou i odborníci. Podle nich se řítíme do pořádného průšvihu. Jen za včerejšek přibylo více než 11 500 nově nakažených, což je asi o 2000 víc než před týdnem.

Zatímco raketově roste počet nakažených, plní se nemocnice a populací se šíří agresivní varianta delta plus, vláda sedí se založenýma rukama.

"Ta situace je vážná. Kdyby už zítra se všechno zarazilo, tak už se s tím nedá nic dělat a za ty dva, tři týdny budou ta čísla dvojnásobná," myslí si imunolog Václav Hořejší. "Čas je nejdůležitější faktor. Tady je drahá každá hodina," tvrdí epidemiolog Jiří Beran.

Čísla nakažených jsou v tuto chvíli podobná, jako byla loni na podzim, a srovnatelné je i tempo nárůstu počtu lidí v nemocnicích. Před rokem přitom kromě prvních a druhých tříd byla veškerá výuka online. Platil zákaz nočního vycházení a byly uzavřené obchody a služby, až na ty s nejnutnějším sortimentem.

Zavřené byly i bary, kluby a restaurace. Občerstvení se mohlo prodávat jen v omezený čas přes výdejní okénka. Vláda tehdy tvrdila, že je to nezbytné. Letos se na tom ale nemůže shodnout.

"Dneska ta opatření jsou skoro žádná, ve srovnání s tím, co bylo na začátku té podzimní vlny. Je tady daleko infekčnější varianta a jak se ukazuje, ty varianty přebíjejí ten pozitivní fakt, že je tady hodně lidí proočkovaných," tvrdí Hořejší.

Související obsah

"Jako by se to odehrávalo za zdmi nemocnic a ostatní se tváří, že se nic neděje. Všechno normálně funguje. Ale kam to půjde?" ptá se primář Vinohradské nemocnice Martin Havrda.

Váhavost politiků se navíc dramaticky nepodepisuje jenom na vývoji pandemie, ale i na samotné společnosti. Očkovaní a neočkovaní se často pouští do hádek. "Lidé se rozdělují na skupiny, které si můžou vyčítat navzájem vyčítat vývoj epidemie. Instituce to musí řídit, abychom měli opatření, která nerozdělují společnost," tvrdí sociolog Daniel Prokop.

"Ve společnosti je patrná velká nejistota, nervozita a stres a svým způsobem agrese, která pramení z té nečitelné nejistoty," myslí si psycholog Tomáš Morávek.

Agresivitu si potom lidé vybíjí i na těch, které už pandemie zaměstnává víc než dost, tedy na zdravotnících.

Epidemiolog Roman Prymula promluvil o nových opatřeních:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz