Koronavirus

Odborníky děsí vývoj pandemie: Jsme na palubě Titaniku. Vládo, jednej!

Odborníky děsí vývoj pandemie: Jsme na palubě Titaniku. Vládo, jednej!
Zdroj: TV Nova

Úterní rekordní přírůstek nakažených koronavirem, počty hospitalizovaných a umírajících na nákazu děsí odborníky. Podle nich je čas okamžitě zpřísnit opatření. Vláda o tom jednala v pondělí, ministři se ale nedohodli a kabinet se znovu sejde ve čtvrtek. V úterý přibylo 22 479 nově nakažených, což je rekordní přírůstek od začátku pandemie. Premiér Andrej Babiš oznámil razantní zpřísnění opatření pro neočkované.

Podle epidemiologa a bývalého koordinátora pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislava Maďara u takto vysokého počtu nakažených nemají hygienické stanice šanci stíhat trasovat kontakty, což ještě zkomplikuje naše možnosti epidemii kontrolovat. Podle něj je navíc skutečný počet nakažených ještě výrazně vyšší.

"Přinese to obrovský tlak na nemocniční péči, zbytečně velké ztráty na životech i financích," varoval Maďar na twitteru.

Kritizoval také vládu, že otálí se zpřísněním opatření. Připomněl, že rakouský kabinet vyhlásil opatření s platností od následujícího dne, ten český jednal o zpřísnění k 29. listopadu. Vláda se navíc na nových opatřeních v pondělí nedohodla.

"Mám pocit, že někdo stále nechápe, že cca dva týdny ztrácíme za virem neustále. Každý den odkladu s vysokým R dává viru větší šanci to rozjet a jeho krocení bude o to delší," upozorňuje epidemiolog.

Bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch přirovnal situaci v Česku k potápějícímu se Titaniku. "Situace je nadmíru výtečná. Pořád není čas na omezení kontaktů a testování alespoň ve školách? Řítí se na nás vlna epických rozměrů, my sedíme na palubě potápějícího se Titaniku, orchestr hraje Vivaldiho a záchranné čluny nespustíme na moře, protože jsou nové, tak ať se nenamočí," tweetoval.

Související obsah

​Ministerstvo zdravotnictví označil Hajdúch za "ministerstvo pohřebnictví" a varoval, že do 2–3 týdnů může nastat podobná situace jako na Slovensku, kde se v nemocnicích musí rozhodovat, koho připojí na ventilátor. Podle Hajdúcha ale nejsou problémem chybějící ventilátory, ale chybějící a přetížený personál nemocnic.

Hajdúch také sdílel příspěvek profesora epidemiologie a lékařských statistik na University College of London Hynka Pikharta. "Skoro 100 mrtvých, 22 500 pozitivních, vládo (stará i budoucí), ještě dnes uzavřete na dva týdny školy! Tohle je horší než nejhorší katastrofické scénáře!" děsí se Pikhart.

Pavel Řehák, který vloni na jaře podle politiků svými modely zachránil Česko při první vlně pandemie, na twitteru zase varoval, že v příštích šesti týdnech hrozí až 600 tisíc pozitivních a 10 tisíc mrtvých. "Budeme se na to dívat, nebo začneme důsledně realizovat testy škol, firem, izolace? Tohle není TV show. Nejsme bezbranní, když budeme chtít," upozorňuje Řehák.

Související obsah

​O opatřeních měla vláda jednat původně až ve čtvrtek od 11 hodin. Podle premiéra byly ve hře tři modely – rakouský, bavorský a O-PCR-N. Nová opatření by dopadla hlavně na neočkované. Premiér Andrej Babiš ve středu odpoledne prozradil, že vláda se rozhodla pro tzv. bavorský model. Ministr zdravotnictví ale na středečních 15:00 svolal mimořádnou tiskovou konferenci.

Testy v Česku v úterý odhalily 22 479 nově nakažených koronavirem, to je dosud nejvyšší nárůst od začátku pandemie. V úterý laboratoře udělaly 19 tisíc PCR testů, což je nejvíce od loňského března, a k tomu také 43 tisíc antigenních testů. Reprodukční číslo stouplo na hodnotu 1,42. V nemocnicích je už 4 425 nemocných s covidem.

Více o uvažovaném zpřísnění opatření v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz