Zahraničí

Quentin Tarantino čelí žalobě kvůli prodeji NFT Pulp Fiction

Quentin Tarantino čelí žalobě kvůli prodeji NFT Pulp Fiction
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Filmové studio Miramax stojící za kultovním filmem Pulp Fiction, žaluje režiséra snímku Quentina Tarantina kvůli jeho plánovanému prodeji NFT z tohoto přelomového filmu z roku 1994.

Dvojnásobný oscarový režisér a scenárista začátkem tohoto měsíce oznámil, že prodává NFT sedmi originálních scén z filmu s Johnem Travoltou a Samuelem L. Jacksonem v hlavní roli.

NFT (non fungible token) nebo také nifties, což je zjednodušeně řečeno jakýsi doklad o unikátnosti vlastnictví originálu, například uměleckého díla, využívá technologii blockchainu. Autor díla tak prostřednictvím NFT může dostávat při každém dalším přeprodeji podíl z ceny. NFT z Pulp Fiction budou obsahovat výňatky z původního, ručně psaného scénáře k filmu, stejně jako exkluzivní komentář režiséra.

Související obsah

​Miramax podal v úterý v Los Angeles stížnost, ve které tvrdil, že režisér porušil "práva duševního vlastnictví týkající se jedné z nejznámějších a nejcennějších filmových ikon Miramaxu" tím, že nabídl prodej NFT.

"Poté, co se Miramax dozvěděl o Tarantinově plánu, mu studio poslalo dopis s výzvou k zastavení prodeje, v němž velmi podrobně popsalo Tarantinovo ignorování práv Miramaxu na 'Pulp Fiction'," uvádí žaloba. "Tarantino nesprávně tvrdí, že jeho určitá vyhrazená práva jsou dostatečná, a odmítá vyhovět požadavkům Miramaxu na zrušení prodeje NFT Pulp Fiction."

Žaloba uvedla, že Tarantino Miramaxu zatajil prodej Pulp Fiction NFT, a to je "obzvláště problematické", protože režisér "přiznal a přidělil téměř všechna svá práva na Pulp Fiction Miramaxu v roce 1993.

Žaloba také tvrdí, že Tarantinovo chování týkající se prodeje by také mohlo "uvést ostatní v omyl, aby věřili, že mají právo provádět podobné obchody nebo nabídky, když ve skutečnosti Miramax vlastní práva potřebná k rozvoji, trhu a prodeji NFT týkajících se nabídky jeho nejlepších filmů."

"Tato skupina se rozhodla bezohledně, chamtivě a záměrně ignorovat dohodu, kterou Quentin podepsal, místo toho, aby se řídila jasným právním a etickým přístupem pouhé komunikace s Miramaxem o jeho navrhovaných nápadech," řekl pro CNN Business Bart Williams, právník zastupující Miramax.

Zástupci Tarantina na žádost CNN Business o komentář zatím nereagovali.

 

 


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz