Domácí

Pekarová Adamová zůstává v čele TOP 09. Fiala vyzval k další spolupráci ve volbách

Pekarová Adamová zůstává v čele TOP 09. Fiala vyzval k další spolupráci ve volbách
Zdroj: TV Nova

Předsedkyní TOP 09 bude i v následujících dvou letech podle očekávání Markéta Pekarová Adamová. Získala 163 ze 176 hlasů. K vítězství jí už pogratuloval i kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS), který vybídl k další spolupráci obou stran třeba i při budoucích volbách. Prvním místopředsedou TOP 09 zůstává senátor Tomáš Czernin, pro kterého hlasovalo 170 ze 177 delegátů. Velká část z nich volila na dálku.

Na celostátním sněmu v Praze si TOP 09 v sobotu volila vedení strany na další dva roky. Post předsedkyně obhájila podle očekávání Markéta Pekarová Adamová. Prvním místopředsedou se stal opět senátor Tomáš Czernin, který slíbil šéfce strany i nadále "krýt záda", být jí oporou a hájit čistý štít strany. Ani jeden ze zmiňované dvojice neměl protikandidáta.

Delegáti strany zvolili také čtyři místopředsedy. Těmi se stali předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob (111 hlasů) ze středočeské TOP 09, místopředseda poslaneckého klubu Michal Kučera (135 hlasů) z ústecké pobočky, senátor Herbert Pavera (157 hlasů) z moravskoslezské organizace a poslanec a kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (163 hlasů) z jihomoravské TOP 09. Celkem hlasovalo 181 delegátů.

Kvůli zhoršené epidemické situaci si delegáti už dříve odhlasovali, že sněm bude probíhat částečně on-line. Na místo tedy dorazila jen asi třicítka členů a ostatní hlasovali na dálku.

Související obsah

​Kandidaturu na předsedu strany nikdo jiný kromě Pekarové Adamové neohlásil. Současná šéfka dovedla TOP 09 díky spojenectví s ODS a KDU-ČSL k vítězství ve sněmovních volbách a stala se i předsedkyní Sněmovny. Její strana má mít navíc v příští vládě své zástupce na postu ministra zdravotnictví a zároveň vicepremiéra (Vlastimila Válka) a ministryni pro vědu a výzkum (Helenu Langšádlovou). "Stojíme tu po dvou letech a můžeme zrekapitulovat, že se to podařilo, že budeme mít ve vládě své zastoupení," zhodnotila.

Šéfka strany pronesla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát. Za jednu z hlavních priorit na následující dva roky považuje důležitost komunikace. Vyzvala také k soudržnosti uvnitř stran. České předsednictví v EU, kterého se země ujme 1. července 2022, by podle Pekarové mělo zdůraznit hlavně havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici.

Pekarové už poblahopřál i kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS), lídr koalice SPOLU. "Věřím, že spolupráce našich stran bude nadále úspěšně pokračovat nejen ve vládě a parlamentu, ale například i v senátních a komunálních volbách. Markéto, přeji vše dobré a hodně úspěchů!" vzkázal.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz