Domácí

Statisíce lidí se stále mohou oddlužit. Milostivé léto trvá do ledna

Takzvané Milostivé léto má pomoci stovkám tisíc lidí s oddlužením. Stačí, když dlužník zaplatí původní částku a 900korunový poplatek exekutorovi. Čas na to má do 28. ledna. Projekt byl původně určený pro ty, kteří dlužili veřejným institucím, teď se ale přidávají i soukromé firmy. Naposledy třeba Komerční banka nebo Česká spořitelna.

V Česku je nyní přibližně čtyři a půl milionu exekucí. Zhruba třetinu pohledávek má u lidí stát a celková částka je ohromující, jsou to desítky miliard korun. Část dluhů ale může zrušit Milostivé léto.

"Je to spíš amnestie sankcí, podmínkou totiž je, že člověk zaplatí ten původní dluh, zároveň zaplatí 908 korun nákladů exekutorovi," vysvětlil Daniel Hůle z Člověka v tísni. "Kvůli pár stovkám mi dluh vyrostl na několik tisíc, využiji toho, pomůže to," popsala jedna z dlužnic.

"Původně to bylo pro veřejnoprávní instituce, ale teď se k tomu hromadně hlásí i soukromé instituce, v tomto případě banky, pomůže to stovkám tisíc lidí," uvedl poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Související obsah

"Přináší pro více než 230 tisíc klientů VZP šanci zahájit nový život bez dluhů," řekl k akci už dříve ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek.

Milostivé léto končí 28. ledna příštího roku, takže je nejvyšší čas oddlužení zahájit. "Je potřeba, to je základní, oslovit exekutora nějakou doložitelnou formou, například mu poslat doporučený dopis a vyžádat informace o dlužné jistině," uvedl Hůle.

Jenže právě exekutorům projekt výrazně pokrátí odměny, které byly mnohdy několikanásobně vyšší než samotný dluh. A tak v případě, že se exekutorovi nebude chtít příliš komunikovat, autoři projektu radí se obrátit přímo na exekutorskou komoru nebo na poslance.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz