Zajímavosti

Nebe před Vánoci rozzáří jasná kometa, objevena byla nedávno

Nebe před Vánoci rozzáří jasná kometa, objevena byla nedávno
Zdroj: Profimedia

Zimní oblohu v polovině prosince podle astronomů rozzáří kometa Leonard, která bude dokonce viditelná i pouhým okem. Vesmírné těleso bylo přitom objeveno teprve v tomto roce.

Kometa s označením C/2021 A1 Leonard se stala první objevenou kometou v roce 2021. Malými dalekohledy ji lze pozorovat již nyní, ale svým světlem vadí Měsíc po úplňku, informuje portál astro.cz.

Kometu objevil na začátku roku Američan Gregory Leonard v observatoři Mount Lemmon v Arizoně. Vesmírné těleso by mělo nejvyšší jasnosti dosáhnout ve chvíli největšího přiblížení k Zemi, což by mělo být podle astronomů 12. prosince. V České republice však budou nejlepší podmínky pro pozorování mezi 3. až 10. prosincem. Vidět navíc bude pouhým okem.

Související obsah

​Během uplynulého víkendu kolem Země proletěly také čtyři obří asteroidy. Jeden z nich, a to asteroid 2016 JG12, měřil v průměru zhruba 190 metrů a okolo Země proletěl ve vzdálenosti pěti milionů kilometrů rychlostí sedmi kilometrů za sekundu. 

Další tři asteroidy byly už menší, jelikož měřily v průměru pouhých pár desítek metrů. Ani jeden z nich však nebyl okem viditelný. 

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz