Koronavirus

Kdy odložíme roušky a respirátory? Světoznámý virolog má jasno

Kdy odložíme roušky a respirátory? Světoznámý virolog má jasno
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Ochrany nosu a úst se v dohledné době zřejmě nezbavíme. Podle belgicko-britského virologa Petera Piota roušky a respirátory budeme nosit ještě několik let, důležité budou zejména během zimních měsíců.

Roušky spolu s respirátory se během epidemie koronaviru staly nezbytnou ochrannou pomůckou, bez které lidé nevychází z domu. Podle belgicko-britského virologa a poradce Evropské komise (EK) pro boj s pandemií Petera Piota je ještě nějakou dobu rozhodně neodložíme.

"Myslím, že ještě po mnoho let, když půjdeme do společnosti, budeme používat roušky a respirátory zejména v zimě. Svou křišťálovou kouli u sebe samozřejmě nemám, ale bude to tak ještě minimálně tři až pět let," upozornil Piot v rozhovoru pro televizi VRT.

Související obsah

Zároveň však vidí naději v očkování a ve vytváření kolektivní imunity. Díky tomu se situace časem zlepší. "Potřebujeme jak očkování, tak roušky a respirátory, abychom krizi zvládli," doplnil.

Virolog navíc podpořil také záměr belgické vlády zavést povinné očkování proti covidu-19 pro všechny poskytovatele zdravotnické péče. Cílem vládního návrhu zákona je zajistit co nejvyšší proočkovanost lékařů a zdravotních sester. Ti, kteří se do 1. dubna 2022 nestihnou naočkovat, přijdou o práci nebo jim bude pozastavena licence.

O povinném očkování se jedná také v Česku. V úterý se na něm shodla Rada vlády pro zdravotní rizika. Zatím však není rozhodnuto, kterých profesí a skupin se má podmínka týkat. Hovoří se zejména o zdravotnících a zaměstnancích v zařízeních sociálních služeb. Další informace naleznete zde.

Zájemců o očkování přibývá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz