Koronavirus

Nemocnicím došla trpělivost. Zveřejňují, kolik neočkovaných leží na JIP

Přes 14 tisíc nových případů koronaviru přibylo jen za pondělí. V nemocnicích je téměř 5500 lidí, z toho 764 ve vážném stavu. Některým nemocnicím už dochází trpělivost s odmítači očkování a začaly zveřejňovat, kolik lidí na jednotkách intenzivní péče není naočkovaných.

Ve zveřejněných seznamech nemocnic už nejsou pouze starší ročníky, jako tomu bylo v první vlně, ale i mladí lidé. Někteří z nich už nemoci podlehli. "Já si myslím, že je dobře, že to zveřejňují, protože někteří lidé žijí v domněnce, že covid je chřipka a že se prostě týká jenom těch starých a vyčerpaných. Ale to, prosím, není pravda," uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

"Já jsem samozřejmě obdržel řadu různých reakcí, kde jsme byli obviněni z porušení Hippokratovy přísahy, že jsme fašisti a podobně, jako bychom někoho nechtěli léčit," sdělil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček.

Zde se podívejte na seznam Nemocnice Slaný:

Zdroj: TN LIVE

​V úterý v noci ve slánské nemocnici podlehl nemoci covid-19 po třídenní hospitalizaci teprve 33letý člověk. Stejně jako většina hospitalizovaných byl i on neočkovaný. "Jeho jediným rizikovým faktorem byla nadváha. My léčíme a budeme léčit všechny, ale samozřejmě s tou hořkostí, že jiní, kteří byli odpovědnější, se k té léčbě nedostanou," doplnil Votoček.

Slánská nemocnice totiž jako většina v republice ruší plánované operace. "Všichni jsou zdeptaní a nesou si psychické následky, aniž by se jich stihli zbavit," řekl Votoček.

A úplně zbytečně. Ačkoli jsou v nemocnicích i očkovaní, většina těch ve vážném stavu, kteří umírají, vakcínu neměla. "Bohužel často i ti pacienti, kteří byli neočkovaní a skončili v nemocnici, tak se z toho nepoučili a prohlašují dál, že očkování je škodlivé," uzavřel Votoček.

Související obsah

"Pokud se u nich jedná o takzvaně sebedestruktivní životní strategii, tak ti se asi ovlivnit nedají. Jediné, co by je mohlo ovlivnit, by byla dlouhodobá systematická psychoterapie," vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Situace je vážná také ve Fakultní nemocnici Ostrava. "Na ARU nebo JIPu je momentálně hospitalizováno 23 pacientů, z toho 82 % jsou nenaočkovaní lidé," řekl TV Nova ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

Na celý rozhovor s ředitelem ostravské nemocnice se můžete podívat zde:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz