Zahraničí

Slovensku hrozí lockdown. Jsme na prahu katastrofy, tvrdí ministerstvo

Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové prohrává boj s koronavirem a situace si vyžaduje zavedení celostátního lockdownu. Podle slovenských médií bude lockdown zřejmě trvat dva týdny a očkovaní mají mít výhody. O přesné podobě má slovenská vláda jednat ve středu. V tuto chvíli je ve slovenských nemocnicích 3 200 pacientů s covidem-19.

"Potřebujeme lockdown. Ano, je to nepopulární opatření, ale je naprosto nezbytné. A bohužel je to opatření, které se musí dotknout všech, očkovaných i neočkovaných. Prohráváme boj s covidem-19. A to při nejmenším v tom smyslu, že jsme nejhorší na světě v počtu nakažených lidí na milion obyvatel," uvedla slovenská hlava státu Zuzana Čaputová.

Do práce, na nákup a domů. Tak by měl podle slovenských médií vypadat dvoutýdenní lockdown. V rámci uzávěry mají mít očkovaní výhody a také školy se zřejmě plošně uzavírat nebudou. O přesné podobě ale bude rozhodovat slovenská vláda ve středu. Lockdown by mohl u našich sousedů platit už od konce týdne.

Související obsah

Počet pacientů ve slovenských nemocnicích přesáhl hranici 3 000. A právě to podle tamního ministerstva zdravotnictví znamená, že je země na prahu katastrofy. Za posledních 24 hodin na Slovensku zemřelo 66 lidí s covidem.

"Krátký prudký lockdown s výraznou ekonomickou pomocí je určitě lepší opatření než tyhle ‘polopaskvily‘, které vláda představuje," myslí si slovenský poslanec Peter Pellegrini.

Související obsah

Téměř 83 % lidí, kteří končí v nemocnici, není naočkováno. V zemi dostalo obě dávky vakcíny zhruba 47 % obyvatel. Podle slovenského premiéra je na stole i povinné očkování. Opozice je ale proti. "Uděláme všechno pro to, aby na Slovensku nebylo povinné očkování," sdělil slovenský poslanec Richard Takáč.

Od pondělí v zemi také platí nová protiepidemická opatření pro neočkované. Ti se nedostanou například do obchodních center. Nakoupit si mohou pouze v potravinách, drogeriích nebo lékárnách.

Tereza Masopustová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz