Koronavirus

Budoucí vláda oznámila, jak bude bojovat s covidem. Představila tři typy opatření

Na středeční tiskové konferenci budoucí vláda Petra Fialy (ODS) představila strategii opatření proti covidu. Jako prioritu si stanovila mimo jiné minimalizaci dopadu pandemie na školství, slíbila proto, že školy už zavírat nebude. Povinné očkování budoucí ministr zdravotnictví vyloučil. Vláda ale bude klást silný důraz na třetí dávku vakcíny.

V úvodu tiskové konference budoucí premiér Fiala konstatoval, že covid tu s námi bude i v příštích letech, a musíme se s ním tedy naučit žít. Z toho důvodu koalice představila plán, který rozděluje opatření do tří kategorií podle časového harmonogramu.

Krátkodobá opatření

Mezi krátkodobá opatření, která je potřeba přijmout okamžitě a která mají platit do poloviny prosince, patří lepší rozdělování pacientů do nemocnic podle volných kapacit. Ke zpřísňování režimových opatření by mělo docházet regionálně, rozhodovat by o tom měly krajské hygienické stanice. Například by mohly omezit počet účastníků hromadných akcí.

Související obsah

​Velký důraz budoucí vláda klade na posilující dávku vakcíny proti covidu-19. "Třetí dávka je klíčová. Pokud člověk nemá třetí dávku, měl by u něj být stejný přístup při rizikovém kontaktu jako u neočkovaného," uvedl budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Po uplynutí 6 měsíců od očkování by tak musel každý, kdo ještě nedostal posilující dávku, po rizikovém kontaktu zajít na PCR test. Povinné očkování Válek odmítá s tím, že by to ještě více rozdělilo společnost.

Při prokazování bezinfekčnosti by měly zásadní roli hrát PCR testy, které by měly být platné 72 hodin. Zároveň budoucí vláda požaduje plošné testování ve školách a firmách, které by mělo probíhat ideálně vždy v pondělí.

Navrhuje také, aby se vánoční prázdniny prodloužily o týden, a začaly tak už 18. prosince.

Související obsah

Střednědobá opatření

Budoucí vláda představila také střednědobá opatření, která by měla platit od konce letošního roku až do jara příštího roku. Interval mezi ukončeným očkováním a posilující dávkou by se měl zkrátit ze šesti na pět měsíců.

V souvislosti s třetí dávkou by se měl certifikát o očkování zkrátit pouze na půl roku. Vakcína Janssen by měla platnost pouhé tři měsíce.

Vláda Petra Fialy chce rovněž posílit pravomoci ředitelů škol, aby mohli rozhodovat o dalším postupu.

Dlouhodobá opatření

"Naše koalice určila šest základních principů, které budeme uplatňovat v příštích letech. Záměrně říkám v příštích letech, protože covid tu s námi bude dál a my se s ním musíme naučit žít a zvládat to," vysvětlil Fiala nutnost dlouhodobých opatření, která by měla platit v letech 2022 až 2023.

Související obsah

​V tomto období by stát měl klást důraz na podporu prevence prostřednictvím zdravotních pojišťoven, a to zejména pro rizikové nemoci, jako je cukrovka nebo obezita. Ty totiž přispívají k těžkému průběhu covidu-19.

Součástí opatření by měla být i příprava na další možné epidemie. Měla by se tak vytvořit efektivní struktura a měly by být posíleny krajské hygienické stanice.

"Slíbili jsme, že nebudeme plošně zavírat školy a toho se budeme držet po celou dobu našeho vládnutí," zdůraznil jeden z principů Fiala. Vláda se při přijímání opatření podle něj nebude rozhodovat například podle počtu nakažených. "Klíčový ukazatel je obsazenost nemocnic a především JIP. Očkování funguje a řada těch, kteří se nakazí, jen minimálně končí na lůžkách JIP," vysvětlil.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE: 

Reportér Marek Bruna vysvětlil, kdy bude možné zmíněné návrhy opatření uvést v praxi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz