Domácí

Bouře na sociálních sítích! Klus a Janeček se do sebe pustili kvůli Slavíkům

Bouře na sociálních sítích! Klus a Janeček se do sebe pustili kvůli Slavíkům
Zdroj: Milan Malíček / Právo, David Kundrát / Czech News Center / CNC / Profimedia

Na předávání cen Český slavík 21 se řešilo několik kontroverzních témat. Jedním z nich byl i proslov miliardáře Karla Janečka, který anketu vzkřísil. Proti jeho projevu, ve kterém matematik mluvil o koronaviru, se postavil například Tomáš Klus. Na sociálních sítích se mezi nimi strhla hádka.

Karel Janeček se na pátečním galavečeru ještě před vyhlášením Absolutního slavíka vyjadřoval k současné koronavirové situaci, k neočkování dětí a ke sjednocení společnosti. To, že do toho zatáhl umělce přítomné na hudebním večeru, se nelíbilo například zpěvákovi Tomáši Klusovi.

Ten svůj názor vyjádřil na sociálních sítích. "Bylo dobrou zprávou, že se kdosi snaží resuscitovat hudební anketu. Vypadalo to, že zmrtvýchvstání bude dechberoucí, velkolepé a že se konečně dočkáme svátku hudby v podobě, jakou si zaslouží," začal zlehka Klus. Podle něj ani reklamy nepřipomínaly pozvání na hudební akci.

Související obsah

"Zdůrazňuji, že neřeším obsah sdělení mecenáše, ale skutečnost, že k tomu, aby se mohl dle svých slov vyjádřit svobodně, zbavil svobody to nejsvobodnější možné – umění a umělce," píše Klus. Podle Kluse pak po projevu miliardáře mělo přijít alespoň pohoršené zašumění v davu.

​​"Hudební scéna beze vzdoru sledovala, jak si tu další miliardář kupuje pozornost společnosti a rozjíždí kampaň. I kdybych s obsahem sdělení stokrát souhlasil, způsob, jakým a při jaké příležitosti bylo předáno, mi se svobodou, o níž údajně mecenášovi jde, nejde dohromady," uzavírá Klus. 

Janečkova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. "Tomáši, absolutně nechápu tvůj přístup a přímo mě fascinuje to, že jsi mne srovnal s 'morálním bahnem' naší společnosti. Žijeme v kritické době a naše svoboda je ve velkém ohrožena. Zvláště nyní je iracionální jít proti sobě," píše miliardář.

Podívejte se na vystoupení Ewy Farne z předávání cen. Na pódiu se k ní přidaly ženy se silnými příběhy:

​​Podotýká, že od počátku tvrdil, že jde hlavně o propagaci volebního systému D21 a zároveň o pomoc umělcům. "Sám víš, že existují momenty, kdy je žádoucí či až nezbytné hranici mezi kulturou a politikou překračovat. Obava, že jsem dostal nějakou nečekanou nemoc jménem 'touha po moci', je zcela nesmyslná," reaguje Janeček na Klusova slova, že miliardář netoužil pomoci, ale po moci.

Janeček svou odpověď zakončil tím, že i tak si myslí, že jsou s Tomášem Klusem v nejdůležitějších principech na stejné lodi a vyzývá ho k případné diskuzi na osobním setkání. "Takže už nejsem pitomec, Karle? Nebo se nějak liší naše osobní a veřejná diskuze? Ty fér nehraješ a víš to, tak ze sebe přestaň dělat mučedníka a oběť," reaguje Klus opět na Janečka.

Klus se nakonec ještě vyjádřil ve videu k očkování. "Nikdy jsem neřekl, že jsem proti tomu, že někdo nechce být očkován a naprosto respektuji svobodu každého člověka," říká ve videu. Dle svých slov by byl mezi prvními, kdo by se ozval, kdyby vláda zavedla povinné očkování. "Ale myslím si, že bylo nemístné a nefér využít kulturní akce, aby se tam prezentoval jedinec a jeho zájmy," doplňuje.

Celou hádku si můžete přečíst pod tímto příspěvkem na facebooku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz