Koronavirus

Nová plošná opatření se dotknou i očkovaných, řekl Vojtěch v Napřímo

Zda Česko směřuje k dalšímu lockdownu, nebo jaké jsou scénáře dalšího vývoje pandemie covidu, to jsou některé z dotazů, které ve středu položila moderátorka Bára Divišová ministru zdravotnictví v demisi Adamu Vojtěchovi (za ANO) v pořadu Napřímo. Vojtěch prozradil, že by se případná nová opatření dotkla i očkovaných.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se ve středu vyjádřil k vládním opatřením proti koronaviru i k očkování. Prozradil, že ministři v demisi připravují další opatření. O tom promluvil ve středečním pořadu Napřímo i Vojtěch.

"Od pondělí by opatření měla vést k dalšímu snížení mobility zejména u těch neočkovaných, kteří nebudou mít přístup do služeb," uvedl již dříve Vojtěch. "Situace je vážná. Musíme na to reagovat. V tuto chvíli na stole není tvrdý lockdown," řekl. 

Související obsah

"Uzavření ekonomiky nikoliv a ani to není nejefektivnější řešení, je lepší, aby ta opatření byla cílena tam, kde je situace nejhorší," doplnil Vojtěch. "Je nutné omezit kontakty tam, kde hrozí zvýšené riziko šíření nákazy," podotkl. ​

"Situace zatím není tak špatná, jaká by byla, kdybychom neměli vakcinaci. Ale situace se zhoršovat v následujících týdnech může. Ta čísla by v následujících týdnech měla nadále stoupat," řekl Vojtěch. Podle něj je Česko téměř na polovině kritického počtu lidí na lůžkách intenzivní péče (v tuto chvíli přibližně 800). 

Související obsah

​Podle ministra zdravotnictví v demisi není momentálně na stole obnovení polních nemocnic. "Nechybí lůžka, ale personál v nemocnicích, kde se dají lůžkové kapacity navýšit," uvedl Vojtěch. Podle něj uzavírání škol už není cesta. "Chceme školy udržet co možná nejlépe fungující. Na prodloužení vánočních prázdnin zatím nemám jasný názor, je to daleko," doplnil.

Současná vláda zamýšlí zavést povinné očkování pro jednu z ohrožených skupin 60+, to ale ve středu budoucí ministr Vlastimil Válek (TOP 09) vyloučil. "Očkování je jediná možnost, která nás může zachránit. O ostatních věkových kategoriích jsme také uvažovali, ale momentálně řešíme tu nejohroženější," řekl Vojtěch.

"Plošná opatření by se týkala i očkovaných," pronesl na závěr ministr v demisi. "Nejsem za to rád, ale vnímáme to tak, že vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, tak v těch rizikových místech a provozech, kde dochází k velkému kontaktu mezi lidmi, tam si myslím, že je na místě ta opatření udělat, vzhledem k situaci, ve které se nacházíme," uzavřel Vojtěch.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz