Zahraničí

Kdy se léčit s covidem doma a kdy už volat záchranku? Experti zveřejnili manuál

Kdy se léčit s covidem doma a kdy už volat záchranku? Experti zveřejnili manuál
Zdroj: Profimedia

Slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo nový manuál, jak se chovat během současné vlny pandemie covidu. Doporučují mít doma tři zdravotní pomůcky.

Slovensko, stejně jako Česko, zaznamenalo smutný rekord. V úterý mělo nejvyšší denní přírůstek pozitivních případů koronaviru od začátku pandemie. Výsledky PCR testů za předchozí den odhalily 10 315 nemocných, z nichž téměř 72 procent nebylo očkováno. Nejvíce pozitivně testovaných bylo v Bratislavském kraji a nejméně v Trnavském. Otestovat se nechalo 30 175 lidí.

Slovenské úřady reagovaly na neutěšený stav a vypracovaly manuál, jak během nemoci postupovat. Má-li člověk pozitivní test na covid, musí kontaktovat svého praktického lékaře. Podle ministerstva zdravotnictví to musí udělat i v případě, že nepotřebuje vypsat neschopenku. S lékařem by pak měl pacient konzultovat aktuální zdravotní stav a způsob léčby, píše web TVnoviny.sk.

"Léčbu a zdravotní stav by měl pacient v domácím léčení řešit s obvodním lékařem. Proto by měl svého lékaře kontaktovat vždy, když je u něj potvrzeno onemocnění covid-19, a to i v případě, že nepotřebuje být uznán práceneschopným," upozorňuje hlavní odbornice pro všeobecné lékařství Adriana Šimková.

Související obsah

​Doporučuje, aby měl každý doma teploměr. Lidé s vysokým tlakem i tlakoměr a zejména senioři a ohrožené skupiny i pulzní oxymetr na prst. "Tento přístroj měří množství kyslíku (saturaci) v krvi. Měřte si ji na více prstech. Lékaři volejte, pokud saturace klesne pod 94 procent, pokud klesne pod 90 procent, volejte rychlou zdravotní pomoc," doplnila Šimková. Lékaře mají lidé volat i v případě, že se stav nemocného prudce zhorší.

 Podívejte se na manuál:

 

​Základní zásady po pozitivním testu:

– po pozitivním PCR testu dodržujte karanténu; pozitivní antigenní test si nechte potvrdit PCR testem

– kontaktujte všeobecného lékaře při pozitivním PCR či antigenním testu bez ohledu na to, zda jste bez příznaků, nebo již máte potíže

– pište si poznámky o svém zdravotním stavu pro lékaře, případně pro záchrannou službu

– pravidelně si měřte teplotu dvakrát denně

– měřte si tlak a puls (2× denně) a saturaci (2× až 3× denně, zejména rizikové skupiny)

– mějte připravený seznam užívaných léků pro případ hospitalizace

– pravidelně větrejte

– mluvte o svém zdravotním stavu

 Eventuální zhoršení zdravotního stavu konzultujte s lékařem, popřípadě volejte 112 nebo 155.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz