Domácí

Stavební sezóna stále pokračuje, letos je nejdelší za poslední roky

Přestože je konec listopadu, stále pokračuje letošní stavební sezóna. Už teď je jasné, že bude jedna z nejdelších za poslední roky. Firmy využívají vhodné počasí k tomu, aby dohnaly zpoždění, které nabraly kvůli protiepidemickým opatřením.

Mráz stavaře jen tak nezastaví. Na výpadovce z Havlíčkova Brodu na Jihlavu dělníci i teď, na konci listopadu, stále pracují. Asfaltují chodníky, dodělávají vozovky. Letošní stavební sezónu si neplánovaně prodlužují, a budou tedy pracovat, dokud to počasí dovolí.

Firmy po celé republice dohánějí zpoždění, které nabraly během roku. Kvůli koronavirové epidemii v Česku chybí řádově stovky dělníků (hlavně zahraničních) a nedostává se ani stavebního materiálu. Stavby jsou ve skluzu a prodražují se.

Související obsah

​"Je nedostatek dělníků a materiálu na stavbách," řekl náměstek krajského stavebního úřadu na Vysočině Tomáš Mátl.

Firmy, které nestihnou zakázky dokončit včas, čekají sankce v řádech desítek až stovek tisíc korun za nedodržení termínů. Třeba jen na Vysočině je takových staveb více než deset.

Podle expertů je možné, že podobná situace nastane i příští rok. Záležet ale bude na tom, jak moc toto odvětví poškodí pokračující koronavirová epidemie.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz