Zahraničí

Slovensko zavádí lockdown. Bude platit zákaz vycházení

Slovensko zavádí celostátní lockdown pro všechny občany. Platit začne ve čtvrtek 25. listopadu a potrvá dva týdny. Tamní vláda navíc také schválila v zemi nouzový stav, který umožňuje nastolit zákaz vycházení.

Kvůli nepříznivé situaci s koronavirem v zemi schválila slovenská vláda plošnou uzávěru. Ta bude platit od 25. listopadu na dva týdny. Lockdown bude pro všechny, naočkovaní nebudou mít žádné výhody, uvádí Hospodářské noviny.

Opatření by se nemělo týkat škol. Ty vláda neplánuje plošně uzavírat. Toto rozhodnutí tak má i nadále zůstat na příslušných krajských hygienách. Uzavřou se však veškeré obchody až na několik výjimek. Mimo to vláda zavedla v zemi také nouzový stav, díky kterému může nařídit zákaz vycházení.

Související obsah

Zavedená opatření:

– vláda zavedla také nouzový stav, který umožňuje nařídit zákaz vycházení

– v případě zákazu vycházení budou platit výjimky – cesta na nákup, do práce, do přírody

– školy se nebudou plošně uzavírat

– otevřené mohou zůstat pouze obchody s potravinami, drogerie, lékárny, prodejny s obuví nebo se zahrádkářskými potřebami

Jak lockdown zabral, budou odborníci hodnotit po 10 dnech. "Po 10 dnech budeme vývoj situace přehodnocovat a tlačit k tomu, aby se zavedly výhody pro očkované," uvedl ministr hospodářství Richard Sulík.

Opozice se však staví proti lockdownu. Vicepremiérka Veronika Remišová považuje schválená opatření za nezodpovědná. Podle ní chybí jakákoliv motivace pro lidi, aby podstoupili očkování. "Hodit přes palubu lidi chráněné očkováním pokládám za velkou chybu. Tři koaliční partneři přijali opatření, ve kterých však není žádný motivační prvek, který by nabádal lidi k vakcinaci," uvedla na sociálních sítích.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová už o lockdownu hovořila v předchozích dnech. "Potřebujeme lockdown. Ano, je to nepopulární opatření, ale je naprosto nezbytné. A bohužel je to opatření, které se musí dotknout všech, očkovaných i neočkovaných. Prohráváme boj s covidem-19. A to přinejmenším v tom smyslu, že jsme nejhorší na světě v počtu nakažených lidí na milion obyvatel," uvedla hlava státu.

Související obsah

Počet pacientů ve slovenských nemocnicích totiž přesáhl hranici 3 000. A právě to podle tamního ministerstva zdravotnictví znamená, že je země na prahu katastrofy. Téměř 83 % lidí, kteří končí v nemocnici, není naočkováno. V zemi dostalo obě dávky vakcíny zhruba 47 % obyvatel.

Prezidentka Zuzana Čaputová se vyjádřila ke zhoršující se situaci na Slovensku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz