Ekonomika

Blíží se další zdražování energií. Kde si od Nového roku připlatíte? PŘEHLED

Blíží se další zdražování energií. Kde si od Nového roku připlatíte? PŘEHLED
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Dodavatel energií innogy tento týden oznámil, že od ledna zdraží plyn i elektřinu, ceny se zvýší o 15 a 19 % u základních tarifů. Připlatí si ale i zákazníci jiných firem. Příští rok porostou ceny energií u společností ČEZ, Nano Energies nebo E.ON.

V typickém rodinném domě zákazníkům innogy od ledna vzroste měsíční platba za plyn o 270 korun a za elektřinu o 190 korun. U základních tarifů Standard se ceny plynu zvýší o 15 % a ceny elektřiny o 19 %. Většiny zákazníků se ale změna nedotkne.

Klientům, kteří mají smlouvu s fixací, se totiž ceny energií nemění. Totéž platí pro ty, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance, tedy bývalé zákazníky Bohemia Energy, kteří ještě nemají smlouvu s novým dodavatelem.

"Aktuální úpravy základních ceníků se netýkají ani těch, kteří DPI už opustili a uzavřeli s námi v posledních týdnech nové smlouvy," upřesnil ředitel innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.

Související obsah

​Důvodem zdražování je nepřetržitý růst cen elektřiny a plynu na světovém trhu. K úpravám ceníků se uchylují i další společnosti.

Například ČEZ již dříve oznámil, že bude od ledna zdražovat. U nejběžnějších sazeb se bude jednat zhruba o třetinový nárůst, v průměru o 250 korun. "Netýká se to zákazníků v průběhu aktivní fixace. Pro ty máme elektřinu nakoupenou a podmínky fixace dodržíme," zdůraznil mluvčí společnosti Roman Gazdík.

Růst cen se nevyhne ani odběratelům "zelené" elektřiny, společnost Nano Energies bude mít v roce 2022 také nový ceník. "Pracujeme na tom, abychom čisté elektřiny vykoupili od lokálních výrobců co nejvíce, na trhu ji ale není neomezené množství," konstatoval výkonný ředitel Nano Energies Stanislav Chvála.

Související obsah

​Nově tak bude nejběžnější sazba pro domácnost (D02d) stát 3 390 korun bez DPH za 1 MWh. Stejná cena bude platit i pro stávající zákazníky.

V příštím roce budou růst ceny i u společnosti E.ON, i když firma neupřesnila, o jak vysoký nárůst se bude jednat. "Můžeme však naše zákazníky ujistit, že současné vysoké ceny na burzách se do jejich ceníků promítnou jen částečně," řekl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Pražská energetika (PRE) s příchodem Nového roku zdražování elektřiny neplánuje. Ceny navyšovala naposledy na začátku letošního září. Pražská plynárenská části svých zákazníků navýšila cenu plynu od 1. listopadu, v průměru se jednalo o 24,6 %.

Související obsah

​Například u domácnosti, která využívání plyn pouze na vaření a její roční odběr činí 0,4 MWh, měsíční náklady vzrostly o 49 korun. U domácnosti, která využívá plyn na vaření, ohřev vody a topení a její roční odběr je 11 MWh, se měsíční částka zvýšila o 356 korun.

A v Praze co nevidět porostou i ceny tepla. Pražská teplárenská oznámila zdražení od 1. prosince. Průměrná domácnost tak zaplatí každý měsíc o 250 až 350 korun více.

"V minulosti jsme se snažili udržet ceny pro naše klienty co nejnižší a navyšovali jsme o daleko méně, než byl reálný narůst našich nákladů. Vzhledem k výraznému nárůstu cen na trhu pro tento i příští rok to však již není nadále možné," vysvětlil ředitel Pražské teplárenské Martin Brůha.

Některá města pomáhají bývalým klientům Bohemia Energy. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz