Domácí

Drůbeží lockdown má výjimku. Týká se drobných chovatelů

Státní veterinární správa (SV) upřesnila mimořádná veterinární opatření vztahující se k zákazu chovu drůbeže ve venkovních prostorech. Výjimka se vztahuje především na drobné chovatele.

V úterý Státní veterinární správa v souvislosti s nárůstem ohnisek nebezpečné ptačí chřipky H5N1 zakázala chov drůbeže pod širým nebem. 

Ve středu SVS upřesnila mimořádná veterinární opatření, která umožňují výjimku pro drobné chovatele. Chovatel může drůbež ponechat po dobu nezbytně nutnou ve venkovních prostorech, pokud nemá k dispozici místo uvnitř, kde by ji mohl držet. V takovém případě však musí venkovní prostory omezit.

Dále chovatel musí co nejvíce zúžit kontakt drůbeže s jinými volně žijícími ptáky. Nezbytné je také zabránit kontaktu drůbeže s jinou drůbeží, například v sousedním chovu. 

Související obsah

"Jedná se o preventivní opatření s cílem zabránit dalšímu šíření ptačí chřipky, primárním cílem není represe," uvedl pro TN.cz Zbyněk Semerád, ústřední ředitel SVS.

Podle Semeráda kromě toho stále platí opatření, která SVS vyhlásila v úterý, a to až do odvolání. V České republice bylo od konce září potvrzeno již pět nových ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Ve většině případů byla potvrzena varianta subtypu H5N1, která může být nebezpečná i pro člověka.

Za nedodržení mimořádných opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 tisíc korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz