Koronavirus

Budoucí vláda chce do očkování plošně zapojit praktiky. Řada z nich to odmítá

Jedním z kroků, kterými chce budoucí kabinet zkrotit pandemii koronaviru, je plošné očkování u praktických lékařů. Řada z nich to v současné době odmítá, především kvůli množství administrativy nebo zahlceným čekárnám.

Plošné zapojení všech praktických lékařů do očkování. To je jedno z proticovidových opatření, které by už v půlce prosince rád zavedl budoucí kabinet Petra Fialy (ODS). Zhruba polovina z praktiků vakcíny aplikuje už nyní.

"Mnoho kolegů například neočkuje proto, že v blízkosti se nachází nějaké očkovací centrum. Dále nám na to v současné době nezbývá často kapacita časová," uvedl praktický lékař Vojtěch Mucha.

Související obsah

Čekárny totiž praskají ve švech pacienty s podzimními respiračními nemocemi a je také sezóna očkování proti chřipce. Praktičtí lékaři by prý momentálně nejvíce uvítali, kdyby jim stát ulehčil od administrativy, která se s aplikací vakcíny proti koronaviru pojí.

"Chceme očkovat, budeme očkovat a očkujeme. Chceme očkovat ještě více. Apelujeme na naše kolegy, ale zároveň velmi důrazně apelujeme na stát. Ta spolupráce se státem musí fungovat," myslí si lékař Václav Šmatlák.

Praktičtí lékaři nyní dostávají téměř 300 korun za podanou vakcínu. Fungovat stejně jako velká kapacitní centra prý ale ordinace mohou jen těžko. "Jednak na to nemáme prostory, jednak na to nemáme ani ty prostředky. Protože ten náš personál je většinou fixovaný a vázaný k té ambulanci. A věnovat se pouze a jedině očkování, odbavit každého pacienta, který za mnou v okamžiku přijde do té ordinace, skutečně nejsme schopni," rozčiluje se lékař Ivo Procházka.

Související obsah

Sdružení praktických lékařů (SPL) apeluje na své členy, aby se do očkování zapojili i v případě, že by za den odbavili jen minimum pacientů. Očkovat prý chtějí také jiní zdravotníci, například někteří gynekologové nebo zubaři.

Radim Bánovský, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz