Domácí

Medici jsou proti povinnému nástupu do nemocnic. Stát nás využívá, tvrdí

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s úvahami o zavedení nouzového stavu znovu otevřelo otázku pracovní povinnosti studentů lékařských oborů. Proti jsou nejen sami medici, ale i děkani lékařských fakult. Už teď prý mají studenti mezery ve studiu právě kvůli práci v nemocnicích během minulé covidové vlny.

Nemocnice praskají ve švech a personál je vyčerpaný. Ministerstvo zdravotnictví opět zvažuje možnost povolat mediky do nemocnic. "Medici by měli být ušetřeni a měli by se věnovat přípravě na své povolání, které je velmi náročné a bude důležité i v budoucnu. Samozřejmě kdyby se to neustále opakovalo, tak by to mohl být určitý problém a oni by to museli dohánět v praxi," myslí si děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) Martin Vokurka.

"Oni se musí naučit několik set diagnóz. Zároveň 15 urgentních příjmů řešit hned po promoci. Spoustu výkonů se nenaučí, jenom když někde pomáhají. Vzít stovky mediků najednou ze školy, aby pomáhali všude v republice, není rozumné," přidává se děkan 2. LF UK Vladimír Komárek.

Související obsah

Medici absolvovali minulý školní rok hodiny výuky online, teď se konečně mohli zapojit do praktické výuky. Pokud by byli povoláni do nemocnic, ke specializované práci se nedostanou. Podle studentů by ale zapojení v nemocnicích mělo zůstat jen na dobrovolné bázi.

"Stát využívá mediky jako levnou pracovní sílu, ale měl by si uvědomit, že po tom, co medici naší generace vyjdou ze školy, tak nebudou tak dobře ovládat ty důležité věci, které dobří lékaři musí ovládat," řekl medik Kryštof Kudláček. Pracovní povinnost studentů by dovolil zavést nouzový stav.

Kristýna Bezděková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz