Domácí

Před 80 lety vyjel první transport do Terezína. Lidé uctili památku obětí

Na pražském Masarykově nádraží se ve středu odpoledne konal pietní akt. Přesně před 80 lety byl odtamtud vypraven vůbec první transport do tábora v Terezíně. Tehdy tam odjelo 342 lidí. Šlo hlavně o řemeslníky, kteří měli nedobrovolně připravit kasárna, ve kterých pak nacisté věznili desetitisíce Židů.

Pro většinu židovských mužů, žen a dětí znamenal transport do tranzitního tábora v Terezíně smrt. Ze zhruba 150 tisíců, které se tam dostaly, se jich 118 tisíc už nikdy nevrátilo. Část zemřela kvůli nemocem, podvýživě nebo krutému zacházení přímo v Terezíně, část byla deportována do vyhlazovacích táborů dál na východ. Ty, které v Terezíně i v dalších koncentračních táborech potkala za 2. světové války smrt, ve středu uctila pieta na pražském Masarykově nádraží.

Právě z tohoto nádraží totiž 24. listopadu 1941 vyrazil vůbec první transport do Terezína. "Ve středu jsme si připomněli 80 let od prvního transportu židovských občanů do Terezína. Tento den je zároveň považovaný za den vzniku ghetta Terezín," vysvětlil ředitel Centra studií genocid Terezín Šimon Krbec.

Související obsah

Už týden poté začaly přijíždět další transporty, Židé nejprve zůstávali jen v kasárnách. Areál se ale brzy rozšířil. V červnu 1942 nacisté z Terezína vykázali běžné obyvatelstvo a celé město se tak stalo jedním velkým vězením a důležitým článkem nacistického tzv. konečného řešení. V září 1942 v areálu bylo už téměř 60 tisíc Židů. Terezínem a následně i Osvětimí si prošel i pan Brod.

"Mně bylo 13 let, když mě povolali do transportu. Jako dítě jsem to spíš považoval za dobrodružství. My jsme vůbec nevěděli, co nás čeká, že vlastně je to začátek cesty na smrt," zavzpomínal Toman Brod.

Do Terezína odjel i dědeček pana Stechera. Domů už se nikdy nevrátil. "Jim tam bylo slíbeno, že na sobotu a neděli se budou moct vrátit k rodinám, že dostanou jídlo. Oni tam dostali najíst až po pěti dnech," řekl David Stecher.

Terezín sloužil i pro propagandu nacistů. Kvůli filmu z roku 1944 v ghettu vznikl hudební pavilon, knihovna či fiktivní obchody. Záběry měly zakrýt hrůznou realitu holocaustu. Za 2. světové války nacisté vyhladili na šest milionů Židů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz