Zahraničí

Spojené státy pozvaly Tchaj-wan na summit, Čína je na nohou

Tchaj-wan se opět stal příčinou diplomatického sporu mezi USA a Čínou. Washington deklaruje, že bude Tchaj-wan a jeho demokracii bránit. Peking naopak označuje americké kroky za nástroj udržení americké hegemonie v regionu.

Tchaj-wan pozvaly Spojené státy na svůj Summit pro demokracii. Čínská lidová republika, která pokládá ostrovní stát za separatistickou oblast, to kritizovala, pozvání označuje za agresivní krok. Informaci přinesla agentura AP. Spojené státy pokládají Tchaj-wan za důležitou součást své bezpečnostní architektury na Dálném východě.

Spojené státy po mnohá léta oficiálně uznávají politiku jedné Číny, ale přitom udržují neformální politické, vojenské a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem. Prezident Nixon navázal oficiální vztahy s komunistickou Čínou v 70. letech 20. století. Do té doby oficiálně USA podporovaly režim generála Čankajška na Tchaj-wanu.

Související obsah

​Vývoj vztahů v Jihočínském moři je těžko odhadnutelný a existují mnohé budoucí scénáře vztahů mezi USA a Čínou včetně války. Je jasné, že Spojené státy pokládají indo-pacifický prostor jako zásadní pro svou národní bezpečnost a postavení ve světě. Biden zopakoval podporu politice jedné Číny, ale také řekl, že "důrazně nesouhlasí s jednostranným úsilím změnit status quo a podkopáním míru a stability v celé oblasti Tchajwanského průlivu."

Čínu jako neustále posilujícího aktéra mezinárodní politiky USA pokládají za ohrožení své pozice. "To, co udělaly USA, dokazuje, že takzvaná demokracie je pro ně jen záminkou a nástrojem k prosazování geopolitických cílů, potlačování jiných zemí, rozdělování světa, které slouží vlastním zájmům a k udržování jejich hegemonie ve světě," řekl Čao Li-ťien, mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí. Lze tedy očekávat pokračující diplomatické spory mezi oběma velmocemi.

krik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz