Domácí

Záchranáři převezli pacienty s covidem z Brna. Do Prahy už dorazil i vrtulník

Brněnské nemocnice potřebují pomoc, proto ve čtvrtek ráno do Brna dorazil záchranářský vůz Fénix, který po poledni přijel do Prahy s deseti pacienty s covidem-19. Celkem jich jelo z Brna 19, z toho čtyři pacienti jsou ve vážném stavu na plicní ventilaci. Kolem půl druhé dorazil také vrtulník do Prahy.

Ve čtvrtek dopoledne začali záchranáři převážet z Brna do pražských nemocnic celkem 19 pacientů. Podle Veroniky Plaché, tiskové mluvčí Fakultní nemocnice Brno, deset z nich jelo velkokapacitním záchranářským vozem Fénix, pět z nich vezly sanitky a čtyři pacienty, kteří jsou ve vážném stavu, přepravil vrtulník.

Fénix do Brna přijel přibližně v 8:30, na cestu zpět se vydal v 10 hodin a do Prahy dorazil po poledni. Záchranáři nabírali pacienty ve Fakultní nemocnici Brno, která sídlí v Bohunicích. Z ní je většina převážených pacientů, tedy 17. Zbylí dva, kteří jsou na plicní ventilaci, jsou z Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Související obsah

Pacienti budou v Praze rozmístěni do Fakultní nemocnice Bulovka, do Nemocnice Na Homolce a do Všeobecné fakultní nemocnice. "15 lidí je na kyslíku a nevyžadují intenzivní péči. Ti jsou převáženi vozidlem Fénix a dalšími sanitkami. Těchto 15 pacientů bude převezeno do tří pražských nemocnic," potvrdila Plachá TN.cz. Vrtulníkem mají do Prahy letět čtyři pacienti. Vrtulník z Brna vyletěl kolem půl jedné po poledni a dorazil v půl druhé.

V Motole přistál vrtulník, který převážel několik pacientů:

Stav jednoho z pacientů na plicní ventilaci se ale před převozem zhoršil natolik, že místo něj musela nemocnice vybrat jiného pacienta, který poletí vrtulníkem do Prahy.

"Naše kapacita už se blíží vyčerpání. My bychom v podstatě měli sloužit jako fakultní nemocnice vždy jako rezervní kapacita i pro ostatní nemocnice v rámci kraje, protože se nám ozývají menší nemocnice – Vyškov, Břeclav, Kyjov, že už třeba nemají místa pro své pacienty," řekl Ondřej Lutka, náměstek FN Bohunice Brno.

Kritická situace je v brněnských nemocnicích už od minulého týdne. Momentálně je v nich přibližně 900 pacientů s koronavirem, což je nejvíce v zemi.

Jak probíhal převoz pacientů, sledovala reportérka Eliška Kopánková:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz