Počasí

VÝSTRAHA: V části Česka napadne sníh. Očekávají se problémy v dopravě

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal novou výstrahu kvůli sněhu a náledí. Od pátečního rána do sobotní noci může na některých místech v Česku napadnout až 10 centimetrů mokrého sněhu. Meteorologové proto varují před komplikacemi v dopravě a řidiče vyzývají k používání zimní výbavy.

Nový sníh může na některých místech v Česku zkomplikovat dopravu i chůzi. "Místy může napadnout až 10 centimetrů mokrého sněhu. Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod.," uvedl ve výstraze ČHMÚ.

Výstraha kvůli sněhu platí od pátečních devíti hodin ráno do jedné hodiny po sobotní půlnoci. Sníh meteorologové očekávají v Jihočeském kraji (Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Trhové Sviny, Třeboň), Královéhradeckém kraji (Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou) a Pardubickém kraji (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk).

Dále pak v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a také v Kraji Vysočina. Kvůli mokrému sněhu může podle meteorologů dojít ke škodám na stromech, drátech elektrického vedení a může zároveň dojít k výpadkům v energetice.

Související obsah

Meteorologové řidičům mimo jiné doporučují jezdit velmi opatrně. "Nezapomenout na zimní výbavu (při cestách do hor i na sněhové řetězy). Nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou," připomněl ČHMÚ s tím, že na horách je potřeba dbát pokynů Horské služby.

Náledí

Výstraha před náledím platí od sobotní půlnoci do devíti hodin ráno. Náledí hrozí především v Jihočeském kraji (Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Trhové Sviny, Třeboň), Královéhradeckém kraji (Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou), Pardubickém kraji a v Kraji Vysočina.

Související obsah

Vyskytnout se může také v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském. "Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky," uvedl ČHMÚ.

Meteorologové varovali před úrazy způsobenými uklouznutím. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven," upozornil ČHMÚ. Pro řidiče pak platí opět doporučení jezdit velmi opatrně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz