Zahraničí

V Africe objevili "supermutaci" covidu-19, může být horší než varianta delta

V Africe objevili "supermutaci" covidu-19, může být horší než varianta delta
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Lékaři v jihoafrické Botswaně objevili novou supermutaci covidu-19. Mohla by být podle nich horší než varianta delta. Zatím se ví o 10 případech.

Lékaři varují před novou mutací covidu-19. Varianta má totiž extrémně vysoký počet mutací. Podle deníku Mirror se vědci bojí, že by na tuto variantu nemuselo fungovat očkování ani imunita získaná proděláním jiné varianty.

Nová varianta B.1.1.529 se objevila celkem u deseti lidí, a to v Botswaně, Jihoafrické republice a v Hongkongu.

Související obsah

​Pacient v Hongkongu byl předtím rovněž v Jihoafrické republice, odkud se vrátil 11. listopadu. V Hongkongu šel pak ihned do karantény, která je po příletu do města povinná. V rámci ní byl pak pozitivně testovaný.

Odborníci se ale bojí, že varianta je rozšířená více, než zatím testy odhalily. Virolog Tom Peacock popsal na twitteru variantu jako něco opravdu hrozného. "Stojí za to ale zdůraznit, že čísla nakažených touto variantou jsou zatím velmi nízká a jde jen o několik míst v Africe. Měla by být pečlivě sledována, a to kvůli vysokému počtu mutací," napsal Peacock na twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz