Koronavirus

Rozhodnuto! EMA doporučila očkování proti covidu pro děti starší pěti let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučuje schválit použití vakcíny proti onemocnění covid-19 od společností BioNTech a Pfizer u dětí ve věku od pěti do 11 let. Ministerstvo zdravotnictví na twitteru uvedlo, že Česko už má vakcíny pro děti objednané. První dávky by měly dorazit po 20. prosinci.

Děti starší pěti let se v zemích Evropské unie zřejmě brzy budou moci naočkovat proti covidu-19. Schválení vakcíny Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech pro tuto věkovou kategorii ve čtvrtek doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). 

"To otevírá cestu pro očkování i v České republice. Vakcínu máme pro děti objednanou. Prvních 300 tisíc dávek dorazí v týdnu od 20. prosince," uvedlo ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Související obsah

Rozhodnutí o vakcinaci dětí ve věku od pěti do 11 let ještě musí přijmout Evropská komise. Děti by měly být očkovány třetinovou dávkou vakcíny Comirnaty. Interval mezi dvěma dávkami by měl být tři týdny.

Bezpečnost vakcíny

EMA prověřila bezpečnost vakcíny pro děti mladší 12 let ve výzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 2 000 dětí. Onemocnění covid-19 předtím neprodělaly. Děti ve studii dostaly buď vakcínu, nebo placebo (neúčinnou injekci). 

Z 1 305 dětí, které dostaly vakcínu, se covidem nakazily tři. V neočkované skupině se covidem nakazilo 16 z 663 dětí. "To znamená, že v této studii byla vakcína účinná z 90,7 % v prevenci proti symptomatickému covidu-19 (ačkoli skutečná míra by mohla být mezi 67,7 % a 98,3 %)," uvedla EMA v tiskové zprávě.

Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku pět až jedenáct let jsou podobné jako u lidí starších 12 let. "Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování," informovala EMA. Podle vědců tak přínosy vakcíny od Pfizeru a BioNTechu převažují nad riziky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz