Domácí

Úřad zveřejnil podrobnosti ke zvyšování důchodů. Kolik dostanete vy?

Úřad zveřejnil podrobnosti ke zvyšování důchodů. Kolik dostanete vy?
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zveřejnila, jak se budou zvyšovat důchody v příštím roce. Výši si můžete spočítat také na kalkulačce v článku.

Celkem 3,5 milionu českých důchodů se od 1. ledna zvýší v průměru o 805 korun. Týká se to nejen těch starobních, ale také invalidních, vdovských a vdoveckých a sirotčích.

Základní výměra důchodů vzroste o 350  korun, tedy na 3 900 korun. Procentní výměry všech druhů důchodů porostou o 1,3 procenta a o dodatečnou částku 300 korun.

​Prvně se navýšení promítne do důchodů, které jsou splatné po 31. prosinci 2021. "Na rozdíl od předcházejících let zvýšení důchodů nenáleží až od splátky důchodu splatné v lednu, ale na základě změny zákona o důchodovém pojištění již od 1. ledna 2022. S ohledem na to obdrží poživatelé v rámci hromadného zvyšování důchodů samostatně ještě doplatek valorizačního zvýšení za období od 1. ledna 2022 do dne předcházejícího dni jejich lednové splatnosti. Tento doplatek bude vyplacen ve stejném termínu a stejným způsobem jako zvyšovaný důchod," uvedla ČSSZ.

Související obsah

​Co se týče zvýšení v případě souběhu důchodů, nárok na zvýšení o 1,3 procenta se u každého důchodu posuzuje samostatně. "Procentní zvýšení důchodu upraveného pro souběh s jiným důchodem se stanoví z výše procentní výměry takto upraveného důchodu. Jak již bylo výše uvedeno, zvýšení o dodatečnou částku 300 korun náleží vždy pouze jednou, a to k tomu důchodu, který je vyplácen v plné výši," objasnila ČSSZ.

​Důchody, které budou přiznané po 1. lednu 2022, se budou navyšovat až od další valorizace, nebo mimořádnou valorizací. Ale výše základní výměry důchodů přiznávaných v roce 2022 bude 3 900 korun.

V kalkulačce vytvořené portálem Peníze.cz si můžete spočítat, jak se zvýší váš důchod:

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Čechy trápí nízké důchody. Co dalšího říkají na systém sociálního zabezpečení, se podívejte v reportáži z října:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz