Domácí

Výrazně se mění pravidla hypoték! Budou pro méně lidí

Výrazně se mění pravidla hypoték! Budou pro méně lidí
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypotečních úvěrů. Poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti (LTV) se sníží na 80 % z předchozích 90 %. Pro žadatele do 36 let však budou limity mírnější.

Banky nebudou moci od 1. dubna 2022 poskytovat úvěry s LTV vyšším než 80 %, tedy nad 80 % hodnoty zastavené nemovitosti. V případě žadatelů, kteří budou mladší 36 let, bude poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti 90 %.

"Bankovní sektor jako celek se v průběhu letošního roku při poskytování hypotečních úvěrů vrátil ke značně uvolněným standardům. Takto jsme je naposledy pozorovali v roce 2018, než byly poprvé zavedeny limity příjmových ukazatelů. S ohledem na tuto skutečnost i na přetrvávající nadhodnocení cen bydlení považujeme za nezbytné nastavit přísnější parametry pro poskytování hypoték," vysvětlil guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok.

Související obsah

Limit ukazatele DTI, tedy celkového dluhu žadatele, který je vyjádřený v násobcích jeho ročního příjmu, bude od příštího dubna 8,5. Zároveň se změní také limit DSTI, což je poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek u dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjem, na 45 %. V případě mladých do 36 let bude DTI na úrovni 9,5násobku ročního příjmu a DSTI bude činit 50 %.

Podle ČNB jsou limity na obdobných úrovních jako v době před pandemií koronaviru. "Cílem je bránit nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru," doplnil Rusnok. Zároveň poznamenal, že by stanovení limitů mělo omezit jen určitou část hypotečních úvěrů, a to zejména těch s potenciálně nejrizikovějšími parametry. Situace se má dotknout přibližně desetiny hypoték.

Je to poprvé, co banka využila svých pravomocí díky schválené novele zákona, která platí od 1. srpna letošního roku. Zákon totiž umožňuje ČNB stanovit pro všechny poskytovatele hypotečních úvěrů závazné horní hranice úvěrových ukazatelů.

ČNB na začátku listopadu zvýšila úrokové sazby. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz