Koronavirus

Na Vánoce zaplní JIPky pacienti s covidem, odhaduje ministerstvo

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) představil na čtvrteční tiskové konferenci výhled vývoje počtu nakažených koronavirem a zároveň počtu pacientů na JIP i celkově v nemocnicích. Nárůst pacientů má kulminovat ke konci letošního roku.

Česká vláda vyhlásila ve čtvrtek nouzový stav. Argumentem pro jeho schválení byla předpověď vývoje počtu nakažených a a zároveň počtu pacientů na JIP i celkově v nemocnicích.

"Situace epidemie covidu-19 v České republice je vážná. Rostou počty hospitalizovaných pacientů a také počty pacientů ve vážném stavu. Mělo by dojít ke kulminaci někde kolem vánočních svátků," řekl k tématu na tiskové konferenci. Předpokládá ale, že do Vánoc by se situace mohla obejít bez plošného lockdownu.

Související obsah

Vojtěch představil tři grafy s odhedem vývoje pandemie. Dva se týkají různých scénářů ohledně růstu počtů pacientů na JIP i celkově v nemocnicích, a to až do začátku ledna. Zatímco nejmírnější scénář počítá s vrcholem někdy v půlce prosince, ten střední spolu s nejhorším jsou posunuté více ke konci roku.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Dalším grafem jsou sedmidenní hodnoty nových případů na 100 tisíc obyvatel. Čtyři scénáře počítají s číslem R mezi 1,1 a 1,4 ke 4. prosinci. Při hodnotě 1,4 by to znamenalo přes 2 500 nových případů na 100 tisíc obyvatel týdně, při 1,1 by to bylo něco přes 1 000 případů na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz