Domácí

Zemana měla nakazit ošetřovatelka, v nemocnici je prezident preventivně

Miloš Zeman je opět v nemocnici. Hlava státu byla hospitalizována kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. Příznaky však prezident žádné nemá. Podle informací Deníku N ho měla nakazit ošetřovatelka.

Zeman ve čtvrtek opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze, kde byl ze zdravotních důvodů hospitalizován od 10. října. Z nemocnice ho krátce po 10. hodině dopoledne odvezla sanitka do jeho sídla v Lánech. Ještě téhož dne večer se tam však musel vrátit, jelikož měl pozitivní test na koronavirus.

Podle mluvčí ÚVN je opětovná hospitalizace pouze preventivní záležitostí. "Pan prezident aktuálně nevykazuje příznaky virového onemocnění a je v plánu, nedojde-li k neočekávatelnému vývoji, propuštění v nejbližších dnech. Pacient je v izolaci, v souladu s platnými hygienicko-protiepidemickými opatřeními," informovala Zinke v pátek odpoledne.

Podle Deníku N prezidenta v týdnu nakazila jeho ošetřovatelka, která se o Zemana už zhruba rok stará. "Bohužel, je to ona. Zjistila, že má koronavirus, otestovala se a pak byl testován prezident," sdělil Deníku N jeden ze zdrojů. 

Související obsah

​Příznaky však hlava státu žádné nemá. O Zemana se v Lánech měla starat pečovatelská služba společnosti SENIOR HOME GROUP (člen skupiny Penta Hospitals CZ), které ÚVN předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Právě zdravotníci Zemana jako nového pacienta otestovali na koronavirus. "Testovali jsme i ochranku a zdravotní sestry, které se o prezidenta měly starat," řekl mluvčí Penta Hospitals CZ Vladislav Podracký.

Zdravotní stav prezidenta potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Prezident republiky Miloš Zeman byl v rámci standardů poskytovatele domácí péče ve čtvrtek dne 25. listopadu 2021 v odpoledních hodinách na zámku v Lánech testován na přítomnost onemocnění covid-19. Výsledný test byl bohužel pozitivní," uvedl v prohlášení.

Související obsah

​"Ve spolupráci s ošetřujícím lékařem prof. Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace," doplnil Ovčáček. Program prezidenta Zemana bude po dobu léčby pozastaven.

Lékaři přitom prezidentu Zemanovi nedoporučovali opouštět nemocnici. "Pan prezident i jeho rodina a nejbližší spolupracovníci byli opakovaně informováni o jeho zdravotním stavu, o predikci vývoje a o možných rizicích a komplikacích. ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN," stojí v tiskové zprávě ÚVN.

Šéf lékařského konzilia prezidenta republiky Tomáš Zima ve čtvrtek odpoledne potvrdil, že Miloš Zeman opustil nemocnici na vlastní přání.

Proč prezidenta netestovali před propuštěním z nemocnice a kde a od koho přesně se nakazil? Podívejte se na reportáž:

 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz