Zahraničí

Mutace omikron děsí experty. Moderna začala vyvíjet posilující dávku vakcíny

Mutace omikron děsí experty. Moderna začala vyvíjet posilující dávku vakcíny
Zdroj: Profimedia

Společnost Moderna začala vyvíjet posilující dávku, tzv. booster dávku, vakcíny proti nové mutaci koronaviru s názvem "omikron". Světová zdravotnická organizace (WHO) označila tuto variantu za znepokojivou.

Vyvinutí posilující dávky je jednou z několika strategií, kterými společnost Moderna plánuje čelit nové potenciální hrozbě. Jednou z alternativ je také podávat lidem už existující vakcínu, ale v silnějších dávkách. Informoval o tom portál Fox Business.

"Mutace varianty omikron jsou znepokojivé a už několik dní se co nejrychleji snažíme realizovat naši strategii proti této variantě," uvedl v pátek generální ředitel Moderny Stéphane Bancel.

Související obsah

Novou variantu koronaviru objevili lékaři v jihoafrické Botswaně. Mutace navíc děsí i odborníky, podle kterých by mohla být horší než varianta delta. Světová zdravotnická organizace novou mutaci označila za velmi znepokojivou a nazvala ji "omikron".

První případ už dokonce evidují úřady v Evropě. Nakazit se měla žena v Belgii, která do země přicestovala z Egypta a přestupovala v Turecku. Dotyčná není navíc očkovaná a v minulosti koronavirus neprodělala. Další informace zjistíte zde.

Státy Evropské unie (EU) se v pátek shodly na dočasném pozastavení všech letů ze sedmi zemí jižní Afriky. Příslušná opatření přijala také Česká republika. Kompletní přehled najdete v tomto článku na TN.cz.

Jakou hrozbu představuje nová mutace? Podívejte se v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz