Zahraničí

Mutace omikron děsí experty. Moderna začala vyvíjet posilující dávku vakcíny

Mutace omikron děsí experty. Moderna začala vyvíjet posilující dávku vakcíny
Zdroj: Profimedia

Společnost Moderna začala vyvíjet posilující dávku, tzv. booster dávku, vakcíny proti nové mutaci koronaviru s názvem "omikron". Světová zdravotnická organizace (WHO) označila tuto variantu za znepokojivou.

Vyvinutí posilující dávky je jednou z několika strategií, kterými společnost Moderna plánuje čelit nové potenciální hrozbě. Jednou z alternativ je také podávat lidem už existující vakcínu, ale v silnějších dávkách. Informoval o tom portál Fox Business.

"Mutace varianty omikron jsou znepokojivé a už několik dní se co nejrychleji snažíme realizovat naši strategii proti této variantě," uvedl v pátek generální ředitel Moderny Stéphane Bancel.

Související obsah

Novou variantu koronaviru objevili lékaři v jihoafrické Botswaně. Mutace navíc děsí i odborníky, podle kterých by mohla být horší než varianta delta. Světová zdravotnická organizace novou mutaci označila za velmi znepokojivou a nazvala ji "omikron".

První případ už dokonce evidují úřady v Evropě. Nakazit se měla žena v Belgii, která do země přicestovala z Egypta a přestupovala v Turecku. Dotyčná není navíc očkovaná a v minulosti koronavirus neprodělala. Další informace zjistíte zde.

Státy Evropské unie (EU) se v pátek shodly na dočasném pozastavení všech letů ze sedmi zemí jižní Afriky. Příslušná opatření přijala také Česká republika. Kompletní přehled najdete v tomto článku na TN.cz.

Jakou hrozbu představuje nová mutace? Podívejte se v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz