Domácí

VÝSTRAHA: Česko pokryl sníh. Meteorologové varují před náledím

Část Česka bude pokryta sněhem. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu, místy se očekává až 10 centimetrů nového sněhu. Meteorologové navíc od nedělního večera varují také před náledím. Připravili jsme pro vás i on-line reportáž s informacemi o počasí a o situacích na cestách.

Výstraha meteorologů platí od nedělních šesti hodin ráno do nedělních 20:00 pro Středočeský (Benešov, Čáslav, Kutná Hora, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský, KrálovéhradeckýPardubický, Jihomoravský (Blansko, Boskovice, Tišnov, Vyškov), Olomoucký (Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Kravaře, Krnov, Opava, Rýmařov, Vítkov) a Vysočinu.

Podle meteorologů může místy napadnout pět až deset centimetrů sněhu za 12 hodin. Navíc očekávají také komplikace při chůzi nebo v dopravě.

Výstraha před sněhem:

Zdroj: ČHMÚ

"V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrického vedení a dochází k výpadkům v energetice. Při cestování doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout zimní výbavu (při cestách do hor i sněhové řetězy), nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je nutné dodržovat pokyny horské služby," apelují odborníci.

​Český hydrometeorologický ústav varuje také před náledím. Výstraha platí od nedělních 18:00 do pondělních 09:00 pro Prahu, Středočeský (Benešov, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice) Jihočeský, Plzeňský (Blovice, Horažďovice, Nepomuk, Sušice), Liberecký (Jilemnice, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

Výstraha před náledím:

Zdroj: ČHMÚ

Podle expertů se při poklesu teploty pod bod mrazu má vytvářet náledí a zmrazky. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," radí.

Od úterní do středeční půlnoci platí také výhled nebezpečných jevů pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

Související obsah

"V úterý budou nárazy západního až jihozápadního větru dosahovat místy až kolem 70 km/h, na horách kolem 90 km/h. Od vyšších poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky. V Čechách může napadnout pět až deset cm sněhu, zejména v podhorských oblastech," uvádí ČHMÚ.

Sníh a náledí potrápily Česko už v předchozích dnech. Sněhová nadílka zkomplikovala v řadě krajů zejména dopravu. Například policisté na Vysočině za pátek evidují na 95 událostí. Další informace naleznete zde.

Havaroval například také autobus. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz