Domácí

Veterináři na jihu Čech odhalili další ohnisko ptačí chřipky. Utratí stovky hus

Inspektoři ze Státní veterinární správy (SVS) objevili na jihu Čech další ohnisko ptačí chřipky. Potvrdilo se u hejna hus chovaného v komerčním chovu u Kachního rybníka v blízkosti Nových Hradů. Veterináři ptáky v sobotu utratí.

Rybník se nachází poblíž rybníka Velebil, kde už byla ptačí chřipka v chovu hus potvrzena, a to u stejného chovatele. Dotyčný ohlásil úhyn 65 ptáků. Veterináři během šetření zjistili, že zbývající drůbež vykazuje příznaky, které jsou typické pro ptačí chřipku.

"Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N1," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Tento typ může být potenciálně nebezpečný také pro člověka.

Související obsah

V hejnu se nacházelo zhruba 600 chovných mladých hus. Kvůli prokázání ptačí chřipky veterináři v sobotu celý chov utratí. "S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření," doplnil Majer.

Jen před několika dny odhalili veterináři ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu hus poblíž obce Byňov na Českobudějovicku. Také v tomto případě se jednalo o subtyp H5N1.

V souvislosti s nárůstem ohnisek SVS zakázala chov drůbeže pod širým nebem. Chovatelům, kteří mimořádné opatření poruší, hrozí pokuta ve výši až dva miliony korun. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz