Domácí

Česko má nového premiéra! Zeman jmenoval za plexisklem Petra Fialu

Prezident Miloš Zeman jmenoval v neděli na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Slavnostní akt proběhl za přísných hygienických podmínek. Všichni museli mít respirátor a prezident byl za plexisklem. Hlava státu totiž ve čtvrtek měla pozitivní test na koronavirus. Nově jmenovaný předseda vlády následně vyzval lidi, aby se nechali očkovat.

Slavnostní ceremoniál se měl konat už v pátek. Hrad ho však musel odložit kvůli zdravotnímu stavu prezidenta. Zeman měl totiž pozitivní test na koronavirus a z preventivních důvodů jej lékaři až do soboty hospitalizovali v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

Přestože Zeman nemá žádné příznaky, hlavní hygienička Pavla Svrčinová ho upozornila, že musí dodržet pravidla izolace. "Výjimka z izolace není možná. Neumím si představit, jak by se mohla opatření při jmenování premiéra dodržet. O detailech jsme se s kancléřem Mynářem nebavili," řekla Svrčinová.

Související obsah

Jmenování se i přesto uskutečnilo, a to za přísných hygienických opatření. Fiala tak v neděli krátce po 11. hodině dopoledne složil slib.

Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) následně ještě jednal s prezidentem Milošem Zemanem. "Novou vládu bude čekat složité období a spousta výzev. Musíme něco udělat se špatným hospodařením státu a opravit státní rozpočet," uvedl Fiala. Poděkoval lidem za jejich hlasy ve volbách a apeloval, aby se všichni nechali naočkovat proti koronaviru.

"Každý den čelíme obrovské krizi a nejistotě lidí. Situace v některých nemocnicích je obtížná a na hranicích únosnosti. Je potřeba, aby tu byla vláda, která má všechny možnosti rozhodovat. My jsme k tomu připraveni," doplnil Fiala.

Fiala předpokládá, že nejpozději v polovině prosince by mohla být jmenována celá vláda. Zároveň přiznal, že výhradu vůči jednomu z kandidátů na pozici ministra přetrvávají.

Opatření už před zahájením akce popsal Zemanův mluvčí. "Prezident republiky bude v místnosti od přítomných lidí oddělen speciální stěnou, zároveň bude zajištěn vizuální a zvukový kontakt hlavy státu a jmenovaného předsedy vlády. Všichni přítomní budou mít nasazené respirátory třídy FFP3. Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována včetně všech předmětů," uvedl Jiří Ovčáček.

"Nejedná se primárně o záležitost ceremoniálního charakteru, nýbrž o významný akt, jehož obsah a průběh vychází z Ústavy ČR. Program a prostory jsou přizpůsobeny tak, aby byla zcela vyloučena možnost šíření nemoci covid-19," uzavřel před jmenováním mluvčí prezidenta.

Podle Radiožurnálu právě kvůli omezením už v sobotu Zeman podepsal jmenovací dekret, který se ještě musel vydezinfikovat. Vystaven byl ultrafialovému záření, aby se zlikvidovaly případné zbytky viru.

Premiér Petr Fiala po jmenování promluvil na tiskové konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz