Počasí

VÝSTRAHA: Česko v úterý zasáhne silný vítr a sníh. Mají se tvořit sněhové jazyky

V úterý má podle výstrahy ČHMÚ od západu přijít sníh a silný vítr. Tvořit se mají sněhové jazyky. Na většině míst byla v pondělí teplota pod nulou. Nejchladněji bylo na Šeráku, kde byla teplota vzduchu −7,6 stupně Celsia. Na silnicích se tvořila námraza. V druhé polovině týdne se oteplí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem, který v úterý zasáhne Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj i Vysočinu.

Vítr může poškodit stromy i lesní porosty. Uvolněné a zlomené větve můžou způsobit úraz. Čerstvý silný západní až jihozápadní vítr místy s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině může způsobit komplikace v dopravě.

"Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel," napsal ČHMÚ. Lidé by měli omezit horské túry a nechodit po hřebenech.

Výstraha před silným větrem platí pro tyto oblasti: 

Zdroj: ČHMÚ

V úterý má také od západu přijít sněžení. Dopoledne očekává ČHMÚ tvorbu sněhových jazyků. Varuje před nimi ve své výstraze. Mají se objevit v Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

"Některé vozovky mohou být nesjízdné," varuje ČHMÚ. Při řízení auta doporučuje zvýšenou opatrnost a při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách by měli lidé dodržovat pokyny Horské služby.

V Jihočeském, Pardubickém, Karlovarském, Plzeňském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém kraji navíc napadne až 15 centimetrů sněhu. Varuje před tím ve výstraze ČHMÚ.

"V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," uvedl ČHMÚ. Na hory by si lidé měli vzít zimní výbavu a řetězy. Na horách je potřeba dodržovat pokyny horské služby.

Výstraha před sněhem a sněhovými jazyky platí pro tyto oblasti:

Zdroj: ČHMÚ

Předpověď počasí na zbytek týdne

Česko se v pondělí probudilo do dalšího mrazivého dne. Skoro na všech stanicích klesla teplota vzduchu pod bod mrazu. Na Šeráku bylo −7,6 stupně Celsia. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Jediné čtyři měřící stanice, kde nemrzlo, byly Holešov, Ostrava-Mošnov, Brno-Tuřany a Prostějov. Tam byla teplota vzduchu těsně nad nulou. Teplota rosného bodu byla ale všude pod bodem mrazu.

ČHMÚ varuje celé pondělní dopoledne před náledím. Řidiči by tedy měli být na silnicích opatrní. Náledí a zmrazky se mají tvořit i v noci z pondělí na úterý.

Během pondělí má ještě být oblačno až zataženo. Místy se mohou vyskytnout sněhové přeháňky. Sněžit má často na horách. Teploty by měly vystoupat až na tři stupně Celsia. Na horách se mají v asi 1000 metrech na mořem pohybovat okolo −4 °C.

Ve středu čeká Česko oteplení. Sněžit by mělo jen na horách. Na zbytku území by mělo pršet. Teploty stoupnou až ke sedmi stupňům Celsia.

Pršet by mělo i ve čtvrtek. Sněhové srážky by opět měly být jen na horách. Teploty by se měly pohybovat mezi dvěma až šesti stupni Celsia.

V pátek by podle ČHMÚ mělo Česko čekat oblačná až polojasná obloha. Na horách bude nejspíše ojediněle sněžit. Nejvyšší denní teploty vystoupají ke třem stupňům Celsia.

Podobné počasí bude i o víkendu. Také by mělo v nižších výškách pršet a na horách občasně sněžit. Denní teploty by se měly vyšplhat až k pěti stupňům Celsia.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz