Koronavirus

Definitivní výsledek. Žena z Liberecka se nakazila variantou omikron

Česko eviduje první potvrzený případ nové varianty covidu-19. Variantu omikron v pondělí potvrdily testy u ženy z Liberce, u které už nákazu ukázaly dva sekvenční testy. Další test definitivně potvrdil, že se žena nakazila variantou omikron. Výsledek testu oznámila Krajská nemocnice Liberec.

Nakažená žena narozená v roce 1961 je v Česku první, u koho testy potvrdily nákazu variantou omikron. Češka pochází z Liberecka a měla se vrátit z dovolené v Namibii, na které byla spolu s manželem.

"Včera večer jsme – v našem oddělení genetiky a molekulární diagnostiky KNL – sekvenací potvrdili, že suspektní vzorek paní z Liberecka, je opravdu nová varianta covid-19, nazvaná omikron," uvedla Krajská nemocnice Liberec na facebooku.

Žena měla po návratu lehké příznaky, praktický lékař ji proto otestoval antigenním testem. "Protože měla pozitivní test a vrátila se z Namibie, tak nás lékař okamžitě informoval. Zajistili jsme mobilní odběrový tým, abychom omezili kontakty. Ten paní udělal PCR test. Následně byla provedena sekvenace libereckou laboratoří a supervize Státního zdravotního ústavu," řekl na pondělní tiskové konferenci ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta. 

Související obsah

Obě instituce potvrdily, že se jedná o mutaci omikron. "Pro nás už samotné to podezření, od okamžiku oznámení tím praktickým lékařem, bylo signálem k tomu, abychom nastavili nejtvrdší opatření, která můžeme přijmout vzhledem k tomu, jaké informace o této mutaci máme," uvedl Valenta.

Nakažená žena byla dána do izolace, měla další tři rodinné kontakty. "Jednalo se o důchodce, tak další kontakty pracovní tedy nebyly. Paní s pánem, kteří absolvovali cestu do Namibie, se vraceli z Prahy osobním automobilem. Kontakty jsme dávali bezprostředně do karantény na 14 dní s bezprostřední nutností provést PCR test. Podotýkám, že tito cestovatelé byli testováni před příjezdem, takže prošli všemi opatřeními," sdělil Valenta. 

Související obsah

Dotyčná žena byla očkována dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19 v červnu. "Její onemocnění má tak lehčí průběh," uvedl Valenta. 

Hygienici rovněž informovali cestovní kancelář, se kterou nakažená žena cestovala. Účastníků stejného zájezdu bylo devět. "Tyto lidi jsme informovali o rizikovém kontaktu, zajistili PCR a předali je do dalšího regionálního šetření. Byli to lidé z několika krajů. Byli také zavedeni do evropských varovných systémů," řekl Valenta s tím, že cestovali s několika leteckými přestupy.

Spolu s nakaženou ženou cestovali také lidé z Prahy. Ti se ale covidem-19 nenakazili. "Všichni čtyři absolvovali PCR test s negativním výsledkem," řekl redakci TN.cz mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík. 

Související obsah

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila variantu omikron mezi takzvané znepokojivé varianty. Mohla by totiž být nakažlivější než ostatní varianty.

Omikron se poprvé objevil v Jihoafrické republice. V Evropě novou variantu poprvé zaznamenala Belgie, kde se nákaza potvrdila u mladé ženy, která přicestovala z Egypta a Turecka.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz